REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Idealne konto dla dziecka

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Wielu rodziców rozważa założenie rachunku bankowego dla dziecka. Wszystko w trosce o finanse swoich pociech. Takie konto uczy odpowiedzialności, a także jest dobrą formą wsparcia startu w dorosłe życie. Jak wybrać idealne konto dla dziecka

Konto dla dziecka pozwala zarówno na bieżąco dysponować pieniędzmi na nim zgromadzonymi, jak i ułatwia gromadzenie pieniędzy na przyszłość, tak by stały się formą wsparcia startu w dorosłe życie. Konto dla dziecka uczy najmłodszych gospodarowania swoimi pieniędzmi, systematycznego oszczędzania i oswaja z bankowością elektroniczną.

REKLAMA

Oferta kont dla dzieci jest bardzo szeroka. Warto na początku określić, jakie elementy konta będą dla nas kluczowe. To ułatwi wybór idealnego konta dla dziecka.

Konto bankowe dla najmłodszych

Konto dla dziecka różni się znacząco od standardowego konta bankowego. Trzeba pamiętać, że choć środki gromadzone są przez dziecko, to aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości rachunkiem zarządzać będą rodzice. Nawet jeśli dziecko skończy 13 lat i ma zgodnie z prawem możliwość samodzielnego dokonywania płatności kartą płatniczą, korzystania z aplikacji albo realizowania przelewów, to każda taka operacja może być skontrolowana przez rodzica. Najważniejsze jest bowiem zapewnienie pełnego bezpieczeństwa. Młody człowiek uczy się dopiero korzystać z bankowości, a nieodpowiedzialność w tym zakresie może mieć poważne konsekwencje.

O czym pamiętać, zakładając konto dla dziecka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zanim założymy konto dla dziecka, należy zastanowić się, w jakim celu będziemy je uruchamiać. Inne potrzeby mają bowiem rodzice, którzy chcą gromadzić na takim rachunku pieniądze na start w dorosłość swojego dziecka, a inne rodzice, którzy chcą uczyć pociechę odpowiedzialnego zarządzania środkami zgromadzonymi na rachunku. Wszystko dlatego, że od tego, jak aktywnie z takiego rachunku korzystamy, będą zależeć koszty jego obsługi. Często zdarza się, że takie rachunki są prowadzone bez opłat, a korzystanie z karty debetowej może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Żeby zachować możliwość darmowego korzystania z karty, należy np. wykonać przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową miesięcznie. Niektóre banki ustawiają też określone limity kwotowe transakcji bezgotówkowych. Trzeba wtedy zapłacić kartą np. za 300 zł miesięcznie.

Idealne konto dla dziecka to konto mobilne. I nie chodzi tu wyłącznie o wygodę korzystania z niego poprzez aplikację czy serwis internetowy. Rodzic ma prawo kontrolować (oczywiście w określonych prawnie granicach) sposób korzystania z konta. Młodzież doceni z pewnością wygodę i prostotę obsługi konta, możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych, a także korzystania z systemu BLIK, który pozwala na dokonywanie płatności internetowych specjalnym kodem oraz na wypłatę pieniędzy z bankomatu bez potrzeby posiadania karty bankowej, jeśli oczywiście bankomat umożliwia taką transakcję. To bardzo przydatna funkcja szczególnie dla młodych ludzi, którzy w roztargnieniu mogą zapomnieć o zabraniu ze sobą karty płatniczej.

Nie bez znaczenia jest też możliwość doładowania telefonu z poziomu aplikacji mobilnej czy serwisu transakcyjnego banku. Posiadanie konta dla dziecka pozwala ponadto na sprawne kupowanie i kasowanie biletów komunikacji publicznej przy użyciu telefonu.

Na koniec wcale nie mniej istotna kwestia, czyli koszty związane z prowadzeniem rachunku. Idealne konto bankowe dla dziecka to takie, którego koszty utrzymania są niskie. Warto więc sprawdzić, czy interesująca nas oferta zakłada zwolnienie z niektórych opłat, jak na przykład prowizja za wpłaty i wypłaty w bankomacie. Dzięki temu z pewnością uda nam się znaleźć konto przyjazne dla skromnego dziecięcego portfela.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający, a kto nie musi składać wniosku?

REKLAMA

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

REKLAMA