Preferencyjne rozliczanie PIT przez rodzica samotnie wychowującego dziecko
REKLAMA
REKLAMA
Warunki
REKLAMA
Z możliwości wspólnego rozliczenia się z dzieckiem może skorzystać osoba samotna.
Wspólnie rozliczać można się zawsze z dziećmi małoletnimi oraz dziećmi otrzymującymi zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Z pewnymi ograniczeniami można rozliczać się również z dziećmi uczącymi się, do ukończenia przez nie 25 roku życia, jeżeli nie uzyskały one dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej.
Za osobę samotnie wychowującą dziecko, według ustawy o podatku dochodowym, uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Sądy administracyjne za samotnie wychowującego dziecko uznają osobę, która wychowuje dziecko bez udziału innej osoby i to ta definicja jest częściej wykorzystywana w praktyce.
Zobacz również: Becikowe bez względu na dochody
Limit dochodów dziecka pozwalających na skorzystanie z preferencyjnego rozliczenia wynosi na 2010 rok 3089 zł.
Korzyści płynące ze wspólnego rozliczenia
Przy wspólnym rozliczaniu z dzieckiem, podatek obliczany jest od połowy sumy dochodów rodzica i dziecka, o ile dochody dziecka nie podlegają opodatkowaniu. Obliczony podatek mnoży się razy dwa. Korzyść z takiego opodatkowania pojawia się dzięki kwocie wolnej od podatku, która przy wspólnym rozliczeniu jest dwukrotna, jak również z możliwości redukcji opodatkowania z 32 do 18 proc.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA