Komu przysługuje ulga prorodzinna
Ulga prorodzinna polega na odliczeniu stosownej kwoty od podatku dochodowego na każde dziecko, w stosunku do którego podatnik:
- wykonywał władzę rodzicielską;
- pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
- sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
Ulga przysługuje odrębnie na każde dziecko, które spełnia następujące warunki:
- nie ukończyło 18 lat;
- nie ukończyło 25 lat, jeżeli uczy się lub studiuje;
- bez względu na wiek, jeżeli otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny;
- nie uzyskało dochodów w wysokości powodującej obowiązek zapłaty podatku.
W rozliczeniach za rok 2009, wysokość odliczenia za jedno dziecko wynosiła 1112, 04 zł. Odliczenie przysługuje za każdy miesiąc, w którym dziecko spełniało ustawowe wymogi (bez względu na to, czy będzie to cały miesiąc czy też zaledwie kilka dni, bo np. dziecko urodziło się 2. dnia miesiąca).
Jedyne wyjątki to:
- umieszczenie dziecka na podstawie orzeczenia sądu zostało w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
- wstąpienie dziecka w związek małżeński.
W tych przypadkach ulga przysługuje do końca miesiąca, poprzedzającego ten miesiąc, w którym miało miejsce w/w zdarzenie (np. dziecko zawarło związek małżeński 15 września, odliczenie przysługuje nam do końca sierpnia).
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
Czy rozwiedzionym rodzicom przysługuje ulga
Jest to zależne od faktu, czy oboje rodziców sprawują nad dzieckiem władzę rodzicielską.
Jeżeli w wyroku rozwodowym zostanie orzeczone ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców, nie będzie on mógł skorzystać z ulgi. W pozostałych przypadkach, ulga prorodzinna przysługuje każdemu z rodziców w odpowiednich, ustalonych przez nich proporcjach.
Należy przy tym pamiętać, że kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty przysługującej im na dane dziecko. Jeżeli rodzice nie ustalili proporcji, wówczas przyjmuje się, że ulga przysługuje im w częściach równych.
Zobacz również: O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym