1000 plus na ferie zimowe. Można jeszcze składać wnioski dla dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Muszą spełniać jeden warunek

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
dziecko dofinansowanie ferie zimowe / 1000 plus na ferie zimowe. Można jeszcze składać wnioski dla dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Muszą spełniać jeden warunek / Shutterstock

Trwa rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice nadal mają szansę na 1000 złotych dofinansowania. Pieniędzy nie dostanie każdy, ale wystarczy spełniać tylko jeden warunek.

Wypoczynek zimowy dla dzieci urodzonych od początku 2009 r. do końca 2020 r.

Fundacja „Szansa dla Gmin” prowadzi rekrutację dzieci i młodzieży na wypoczynek zimowy 2025. Będzie ona miała formę turnusów wyjazdowych  z programem promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, dla dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego, urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Wypoczynek będzie finansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, a dofinansowanie na jedno dziecko wyniesie tym razem 1000,00 złotych dla każdego uczestnika. Turnus będzie trwał 7 dni (6 noclegów). Aby dziecko mogło skorzystać z oferty, rodzice będą musieli dopłacić z własnej kieszeni 900,00 zł.

Wzór wniosku i inne niezbędne dokumenty znajdują się na stronie fundacji

Informacje o działalności prowadzonej przez Fundację Szansa dla Gmin można znaleźć na jej stronie internetowej. Organizacja deklaruje, że wspiera młode pokolenie w realizacji marzeń, a wypoczynek dzieci mieszkających na obszarach wiejskich, zarówno letni, jak i zimowy, wspiera od 2008 roku. Na stronie opublikowane też dane ośrodków, w których dzieci będą mogły korzystać z zimowego wypoczynku – w 2025 roku będą to obiekty zlokalizowane w Zakopanem, we wsi Tresna koło Żywca oraz w Korbielowie.

Osoby zainteresowane znajdą na stronie Fundacji również regulamin kolonii, kartę kolonijną oraz informacje o stosowanych standardach ochrony małoletnich. Przypomnijmy, że obowiązek ich stosowania został wprowadzony przepisami, które weszły w życie w lutym 2024 roku i w pierwszym okresie stosowania wzbudziły wiele emocji. Nowelizacja jest powszechnie znana pod potoczną nazwą Lex Kamilek i większość osób, które o niej słyszały, kojarzy ją ze szkołami oraz innego rodzaju placówkami oświatowymi, a także opiekuńczymi, czy wychowawczymi. Tymczasem przepisy te mają znacznie szersze zastosowanie i mówiąc w uproszczeniu, znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie dochodzi do relacji personel-dziecko i dziecko-dziecko.

Prawo
Dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. i 2026 r.
20 sty 2025

Dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. i 2026 r. Jak rozkładają się dni wolne od pracy w 2025 i 2026 r.? Zarówno w 2025 r. jak i w 2026 r. są po dwa święta, które wypadają w soboty. Do czego zobowiązani są pracodawcy w przypadku świąt wypadających w soboty?

Rodzina 800 plus: Zbliża się termin składania wniosków o świadczenie wychowawcze
20 sty 2025

Zbliża się termin składania wniosków o świadczenie wychowawcze, tzw. 800 plus. Rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do 18. roku życia, którzy to świadczenie pobierają, mogą od 1 lutego 2025 r. składać do ZUS wnioski o świadczenie wychowawcze na okres świadczeniowy 2025/2026.

Czy ulgi podatkowe dla krwiodawców są wystarczające? Poseł interweniuje w sprawie wsparcia dla honorowych dawców krwi
20 sty 2025

Obecny system ulg podatkowych dla honorowych krwiodawców nie motywuje wystarczająco – twierdzi poseł Janusz Kowalski. W swojej interpelacji apeluje o wyższe odliczenia podatkowe oraz nowe formy wsparcia, które mogłyby zwiększyć liczbę dawców krwi w Polsce. Czy resort finansów podejmie działania?

TK i przeliczenie emerytur: Co zadecydowały sądy okręgowe? Zastawienie orzeczeń [wyrok TK z 4 czerwca 2024]
19 sty 2025

ZUS zadeklarował, że nie rozpatrzy pozytywnie żadnego wniosku emeryta o przeliczenie emerytury na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Słowa dotrzymał. ZUS informuje też jasno, że sprawy trzeba kierować do sądów okręgowych w trybie odwołania. I emeryci poszli do sądów. W artykule analiza pięciu częściowo korzystnych wyroków sądów okręgowych i dwóch całkowicie niekorzystnych. Każdy wyrok do pobrania w formacie PDF.

ZUS: Mnóstwo błędów przy sporządzaniu wniosku o rentę wdowią. Jak prawidłowo wypełnić formularz ERWD?
19 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 r. można złożyć wniosek o rentę wdowią. Do ZUS trafiło ich już ponad 133 tysięcy. Pracownicy ZUS podkreślają, że wnioski ERWD często są błędnie wypełnione, co może spowodować wydłużenie postępowania lub odmowę wypłaty świadczenia. Jak zatem prawidłowo wypełnić wniosek o rentę wdowią?

Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować
19 sty 2025

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]
18 sty 2025

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Np. gdy niepełnosprawność powstała, gdy osoba miała 30 lat. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można (bo niepełnosprawność musi powstać przed 18 rokiem życia) i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem
18 sty 2025

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe? Bez tego dokumentu, poświadczonego przez notariusza, może nie przekroczyć granicy, a nawet nie zostać wpuszczone na pokład samolotu
20 sty 2025

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców
18 sty 2025

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

pokaż więcej
Proszę czekać...