Aż 1300 złotych na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2024/2025. To wynik szybkich prac rządu. Kto dostanie świadczenie w takiej wysokości?

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
wyprawka szkolna rok szkolny 2024/2025 przepisy / Aż 1300 złotych na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2024/2025. To wynik szybkich prac rządu. Kto dostanie świadczenie w takiej wysokości? / ShutterStock

1300 złotych na wyprawkę szkolną w roku szkolnym 2024/2025. Kto dostanie świadczenie w takiej wysokości? Początek roku szkolnego 2024/2025 mija pod znakiem powodzi. Pojawia się wiele nowych regulacji, a jedną z najnowszych jest dodatkowy 1000 złotych na wyprawkę szkolną.

Początek roku szkolnego 2024/2025 mija pod znakiem powodzi i wielu zmian w przepisach

Początek roku szkolnego 2024/2025 mija pod znakiem powodzi. Wiele placówek oświatowych mieszczących się w południowo-zachodniej Polsce nie może działać zgodnie z założeniami i planem roku szkolnego. Choć niektórym z nich udało się wrócić już do prowadzenia zajęć, czy to w formie stacjonarnej, czy zdalnej, to jednak wiadomo już, że inne nie będą w stanie działać w swoich dotychczasowych siedzibach aż do końca roku szkolnego. Problemy mają oczywiście nie tylko placówki, ale i ich uczniowie. Rodziny niektórych z nich straciły swój dobytek i organizują swoje życie na nowo. Dotyczy to również konieczności stworzenia dzieciom i młodzieży warunków do nauki. Ministerstwo Edukacji Narodowej na bieżąco tworzy regulacje, które mają w tym pomóc – słyszeliśmy już o zmianie przepisów, która umożliwi szkołom funkcjonowanie w innych miejscach niż ich siedziby, o przesunięciu środków finansowych, które ułatwi przywrócenie bezpiecznych warunków w budynkach szkół i przedszkoli, a także o organizacji dla dzieci turnusów wyjazdowych w rejony, które nie zostały dotknięte powodzią.

 

1000 złotych na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży to dodatkowa pomoc

Wśród najnowszych proponowanych rozwiązań znalazł się konkretny instrument wsparcia finansowego dla dzieci, tzw. zasiłek losowy. Ma on wynosić 1000 złotych i być przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów i poniosły szkodę w wyniku powodzi. Trafi do rodzin dzieci, które zostały poszkodowane przez działanie żywiołu. Oznacza to, że rodzice, którzy nie otrzymali jeszcze wypłaty z programu Dobry Start, będą mogli liczyć na wsparcie w łącznej wysokości 1300 złotych.

Dobry Start to jednorazowe wsparcie związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Podobnie jak 800 plus, rodzice otrzymują je bez względu na poziom dochodów. Przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia (na dziecko niepełnosprawne, do ukończenia przez nie 24 roku życia). Aby otrzymać pieniądze, trzeba złożyć elektroniczny wniosek. Obsługą świadczenia zajmuje się ZUS, a wypłata odbywa się bezgotówkowo, na wskazane przez wnioskujących konto bankowe. Przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia rozpoczęło się co prawda już 1 lipca 2024 roku, ale zakończy się dopiero 30 listopada 2024 roku. Oznacza to, że rodzice, którzy nie skorzystali jeszcze z tej formy pomocy, nadal mają szansę to zrobić.

Prawo
WSA: Z kapitału emerytalnego w OFE i subkoncie ZUS można regulować ..... zobowiązania. Nie chcesz, aby ta możliwość była aktywna
27 wrz 2024

Ta szczególna sytuacja wiąże się bowiem z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości spadkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego.

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów
26 wrz 2024

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi
26 wrz 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku
27 wrz 2024

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też
26 wrz 2024

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za
26 wrz 2024

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów
26 wrz 2024

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Którzy seniorzy mogą skorzystać z ulg podatkowych? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Które dochody obejmuje ulga, a których nie obejmuje?

Nowe „żłobkowe” od 1 października 2024 r. Jest limit opłaty za żłobek - po jego przekroczeniu nie ma dofinansowania. MRPiPS pokazuje jak to liczyć i odpowiada na pytania rodziców
26 wrz 2024

października 2024 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta określa zasady wypłaty 3 różnych świadczeń pieniężnych dla rodziców małych dzieci (w tym nazywanego już potocznie „babciowym”), przeznaczonego na zapewnienie (w tym: opłacenie) opieki nad takim dzieckiem. Jednym z tych świadczeń jest „Aktywnie w żłobku”. Ile wynosi to świadczenie? Jak o nie wnioskować? Jakie wątpliwości mają rodzice i jak na nie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ZUS?

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami
26 wrz 2024

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami, bo brakuje aż około 1000 nauczycieli przedszkoli.

Aż 2333 zł miesięcznie na seniorów od 2025 r. Bon senioralny [dla kogo, na co, wniosek]
26 wrz 2024

Rząd prowadzi wzmożoną politykę senioralną. Wynika to m.in. z tego, że prognozy demograficzne, wskazujące na dynamiczny wzrost liczby osób starszych w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach. W związku z tym, jednym z ważniejszych uprawnień dla osób w wieku 75+ i ich rodzin będzie bon senioralny. W artykule odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości czytelników: Komu przysługuje bon senioralny? Na czym ma polegać bon senioralny? Ile wynosi bon senioralny? Kto dostanie bon turystyczny dla seniora? Kiedy wejdzie bon senioralny? 

pokaż więcej
Proszę czekać...