Rok szkolny 2024/2025 przywitał uczniów i rodziców nowymi obowiązkami. Jak będzie z ich realizacją? I jaki będzie koszt oraz kto go poniesie?
REKLAMA
REKLAMA
- Opieka stomatologiczna w szkołach już od września 2024
- Jednak nie będzie gabinetu stomatologicznego w każdej szkole
Opieka stomatologiczna w szkołach już od września 2024
Problem opieki stomatologicznej w szkołach jest wciąż dyskutowany. W czasie kampanii wyborczej jej przywrócenie do szkół znalazło się w planie „100 konkretnych działań na pierwsze 100 dni rządów”. I wygląda na to, że Koalicja Obywatelska ma zamiar dotrzymać obietnicy, bo jak wynika z przekazanych kilka dni temu informacji, od września 2024 r. do szkół w Polsce powróci opieka stomatologiczna. Czy to dobra wiadomość? Z pewnością niejeden dzisiejszy 40 czy 50 latek ma ciarki na wspomnienie wizyt u szkolnego dentysty, jednak jednocześnie, pomimo powszechnego dostępu do usług stomatologicznych, stan uzębienia dzieci i młodzieży pozostawia wiele do życzenia i bezsprzecznie wymaga uwagi. Jak wynika z informacji resortu zdrowia, w Polsce obserwowany jest jeden z najwyższych w świecie i w Europie wskaźników próchnicy u dzieci i młodzieży. Dotyczy to również próchnicy wczesnego dzieciństwa. Ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat ma ubytki próchnicowe. To dlatego jednym z priorytetów Koalicji Obywatelskiej było wprowadzenie rozwiązań mających na celu zwiększenie świadomości rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej dzieci i wspieranie działań profilaktycznych wśród młodzieży.
REKLAMA
Jednak nie będzie gabinetu stomatologicznego w każdej szkole
Choć początkowo mówiono o gabinecie stomatologicznym w każdej szkole, to obecnie plan przybiera kształt bonu na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży. Jak wskazała Minister Zdrowia Izabela Leszczyna, resort chciałby rozpisać konkursy na opiekę stomatologiczną nad grupą szkół w danym powiecie, tak by dany specjalista odpowiadał za kilka szkół. Ponieważ wyceny świadczeń w ramach stomatologii dziecięcej zostały podwyższone, resort liczy na to, że dentyści chętnie przystąpią do konkursów i będą zainteresowani podpisywaniem umów na takie kontrakty z NFZ. Przeglądy dentystyczne dla wszystkich uczniów mają rozpocząć się już we wrześniu. Rodzice będą informowani o dostępności dentystów oraz o stanach zdrowia jamy ustnej ich dzieci. Póki co, ministerstwo prowadzi analizy i szacuje koszty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat