Jak zapewnić bezpieczeństwo na placu zabaw?
REKLAMA
REKLAMA
Jak zapewnić bezpieczeństwo na placu zabaw?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował serwis z praktycznymi informacjami i poradami dla rodziców oraz zarządców i właścicieli placów zabaw. Na co warto zwrócić uwagę wybierając się z dzieckiem na plac zabaw?
REKLAMA
1. Otocznie
Rozejrzyj się, czy plac zabaw jest odpowiednio ogrodzony. Dzięki temu dziecko nie będzie miało łatwego dostępu do ruchliwych miejsc w pobliżu. Znajdź informację, kto odpowiada za bezpieczeństwo tego miejsca. Może to być np. gmina, przedszkole, wspólnota mieszkaniowa czy osoba prywatna.
2. Nawierzchnia placu zabaw
Największe zagrożenie dla bawiących się dzieci to upadki na twardą nawierzchnię. Najbezpieczniejsze nawierzchnie na place zabaw, zwłaszcza w pobliżu urządzeń, to: materiały syntetyczne (np. guma) czy materiały naturalne (jak piasek, żwir, wióry drzewne).
Ponadto podłoże powinno być czyste. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy nie leży nigdzie rozbite szkło, śmieci czy kamienie.
3. Urządzenia
- Pamiętaj, że urządzenia znajdujące się na placu zabaw powinny być dobrze przymocowane do podłoża i stabilne np. podczas stania, huśtania się czy skakania dziecka. W miarę możliwości wypróbuj je sam – potrząśnij, dotknij ich powierzchni, zwróć uwagę na ostre krawędzie.
- Niektóre urządzenia mogą okazać się niedostosowane do wieku i wzrostu Twojego dziecka. Jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie wdrapać się na urządzenie, istnieje prawdopodobieństwo, że również nie zejdzie z niego w bezpieczny sposób. W razie konieczności możesz asekurować dziecko podczas zabawy na wysokości
- Upewnij się, czy w pobliżu urządzenia nie znajdują się przeszkody np. kamienie, płot, drzewa, kosz na śmieci, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo w momencie upadku dziecka.
- Sprawdź szczeliny i otwory – czy nie ma ryzyka, że zakleszczą się w nich głowa, kończyny lub palce dziecka.
- Nie przywiązuj do urządzeń sznurków, tasiemek, smyczy czy ubrań.
- Samodzielnie nie naprawiaj zepsutych urządzeń.Najlepiej zostaw na nich kartkę z ostrzeżeniem i poinformuj osobę/ instytucję odpowiedzialną za bezpieczeństwo tego miejsca.
Gdzie zgłosić niebezpieczny plac zabaw?
Najlepiej poinformuj inspektorat nadzoru budowlanego znajdujący się w powiecie.
WIOSNA, ACH, TO TY!
March 21, 2023
🌤 meteorologiczna – 1 marca
🔭 astronomiczna – 20 marca, godz. 22:24
🗓 kalendarzowa – 21 marca
🌞 termiczna – oby jak najprędzej! ;)
Dorośli po pracy najczęściej marzą żeby pójść do… domu 😉 Dzieci – po żłobku, przedszkolu, szkole… na plac zabaw! #UOKiK pic.twitter.com/32Z6iEcbZ1
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat