REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Monika Sajkowska: Telefon zaufania dla dzieci będzie działać dzięki społecznej mobilizacji [PODCAST]

Szymon Glonek
Szymon Glonek
Telefon zaufania dla dzieci będzie działać dzięki społecznej mobilizacji
Telefon zaufania dla dzieci będzie działać dzięki społecznej mobilizacji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W jakim stopniu państwo finansowało dotąd funkcjonowanie Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111? Dlaczego dla zachowania ciągłości jego działań w 2022 roku niezbędna była społeczna zbiórka?

"Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Zespół liczy 65 konsultantów, którzy w czasie dnia dyżurują przy sześciu, a nocą – przy trzech stanowiskach, przy których odbierają telefony od dzieci i odpowiadają na anonimowe wiadomości online, ale też podejmują interwencje kryzysowe w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka" – mówi dr Monika Sajkowska w rozmowie z Szymonem Glonkiem.

REKLAMA

Kiedy powstał Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111? W jakim stopniu państwo finansowało dotąd jego funkcjonowanie? Dlaczego dla zachowania ciągłości działań Telefonu w 2022 roku niezbędna była społeczna zbiórka?

Te kwestie w najnowszym podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony" wyjaśnia dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Od kiedy działa Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111?

Trzynaście lat temu, polski rząd powierzył prowadzenie tej linii zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (wówczas: Fundacji Dzieci Niczyje).

Zaleceniem Komisji Europejskiej było, żeby w każdym kraju Unii Europejskiej pod numerem telefonu 116 111 była dostępna linia pomocowa dla dzieci – wyjaśnia dr Monika Sajkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakim stopniu państwo finansowało dotąd działania Telefonu 116 111?

REKLAMA

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi Telefon od jego uruchomienia w listopadzie 2008 roku. Przez pierwszy okres, był on każdego roku współfinansowany ze środków publicznych: od 20 do 60 procent budżetu Telefonu było pokrywane z dotacji rządu.

W 2017 roku to państwowe współfinansowanie się skończyło. Mieliśmy wtedy poważny kryzys z zachowaniem ciągłości działania Telefonu. Jej utrzymanie było bardzo ważne, ponieważ setki tysięcy dzieci korzystało z tej linii. Wtedy przyszedł nam z pomocą Szymon Hołownia, który ogłosił publiczną zbiórkę. Później dołączyła się do niej Dominika Kulczyk. Musieliśmy się posiłkować mobilizacją i wsparciem społecznym, żeby kontynuować nasze działania.

Dwa lata temu, wsparcie rządowe Telefonu ponownie się pojawiło. Wprawdzie to nie były wysokie dotacje, bo stanowiły około 6 procent budżetu, ale usłyszeliśmy, że rząd dostrzega, że ta pomoc telefoniczna dzieciom jest potrzebna.

Natomiast w tym roku dowiedzieliśmy się, że nie będzie konkursu w MSWiA na działania Telefonu, że po raz kolejny zostaje pozbawiony współfinansowania publicznego – tłumaczy dr Sajkowska.

Jak doszło do założenia społecznej zbiórki na finansowanie Telefonu 116 111?

W poniedziałek, 17 stycznia 2022, wystosowaliśmy apel do premiera Mateusza Morawieckiego o zweryfikowanie decyzji o pozbawieniu Telefonu publicznego finansowania.

Efektem naszego apelu była społeczna reakcja, która nas zaskoczyła. Mimo, że oczywiście, liczyliśmy na usłyszenie naszego głosu przez premiera i na wsparcie indywidualnych darczyńców i firm.

Natomiast w połowie dnia, w poniedziałek, Aleksander Twardowskiprzedsiębiorca z Wrocławia, założył w serwisie zrzutka konto zbiórki na ratowanie Telefonu 116 111. Po niespełna pięciu dniach było tam zgromadzonych ponad 1 800 000 złotych, a zbiórka trwa nadal. Kilkadziesiąt tysięcy indywidualnych osób wpłaciło wsparcie, żeby Telefon mógł nadal działać.

Dzięki społecznej mobilizacji uratowano ciągłość działania Telefonu, który nadal będzie działał 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – mówi dr Monika Sajkowska.

Jak dzieci mogą uzyskać pomoc?

REKLAMA

116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czeka na telefony od dzieci całą dobę każdego dnia w tygodniu. Połączenie jest bezpłatne. Na stronie 116 111 pl można wysłać anonimową wiadomość i na każdą z nich zespół konsultantów odpowie – zapewnia dr Monika Sajkowska.

Monika Sajkowska – doktor socjologii, prezeska zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Inicjatorka i redaktorka naczelna kwartalnika "Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka" w latach 2002-2017. Członkini rady społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich. Autorka i współautorka badań i publikacji na temat problemu krzywdzenia dzieci w Polsce. Laureatka nagrody Polskiej Rady Biznesu w kategorii działalność społeczna w 2017 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA