Dziecko ma prawo do opieki lekarskiej
REKLAMA
REKLAMA
Szymek, lat 10:
„Dominiku, myślę, że jestem odważny, ale jest jedna rzecz, której boję się okropnie: zastrzyków. Czy to normalne? I czy uważasz, że badania i szczepienia są potrzebne? Ja tak nie lubię chodzić do lekarzy… Kto w ogóle wymyślił te wszystkie przychodnie, gabinety i szpitale?”
REKLAMA
Dominik:
Jasne, że to normalne bać się zastrzyków, Szymku. Ja też się ich boję. Ale badania i szczepienia są bardzo potrzebne. W ten sposób można uniknąć wielu chorób albo być w porę wyleczonym.
Mam wujka lekarza i on mi kiedyś wszystko wytłumaczył. Więc jest tak: przychodnie, gabinety i szpitale składają się na system opieki zdrowotnej.
Zobacz również serwis: Prawa pacjenta
Państwo ma obowiązek zorganizować taki system i dbać o to, żeby dzieci miały dostęp do lekarzy, kiedy tego potrzebują. W Konwencji o Prawach Dziecka nazywa się to prawem do ochrony zdrowia.
Masz takie prawo – od pierwszych chwil swojego życia, a nawet wcześniej, zanim się urodziłeś, bo lekarze opiekowali się też Twoją mamą i nad wszystkim czuwali.
Potem zostałeś zaszczepiony przeciw różnym chorobom zakaźnym. A teraz, zawsze gdy jesteś chory, masz prawo do leczenia, i to w taki sposób, abyś jak najszybciej mógł powrócić do zdrowia.
Szymku, sobie i Tobie życzę jak najmniej zastrzyków i jak najmniej wizyt u lekarzy…
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
Tekst pochodzi z Książeczki „Twoje prawa (Według Konwencji o Prawach Dziecka). Dominik odpowiada na listy” wydanej przez Polski Komitet Narodowy UNICEF i jest przedmiotem praw autorskich UNICEF.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat