Becikowe 2012
REKLAMA
REKLAMA
W okresie od 31 marca 2010 r. do 31 grudnia 2011 do otrzymania becikowego wystarczało zaświadczenie o odbyciu przez matkę dziecka jednego badania lekarskiego w trakcie ciąży.
REKLAMA
Od 1 stycznia 2012 r. powrócą przepisy, zgodnie z którymi becikowe przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Wymaganego zaświadczenia lekarskiego nie można zastąpić oświadczeniem.
Przywrócenie wymogu pozostawania pod opieką medyczną oznacza, że kobiety, które zaszły w ciążę w kwietniu 2011 i później powinny do 10 tygodnia ciąży zgłosić się do lekarza.
Zobacz również: Becikowe od 2013 r. - krok po kroku
Czym jest becikowe?
Becikowe to popularna nazwa jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. To także dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Oba świadczenia określa ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Kto może otrzymać pieniądze?
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka.
Zobacz również: Który rodzic otrzyma becikowe?
Warto pamiętać, iż becikowe przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie zostało przyznane rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka. Osoby będące prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka nie będą musiały przedstawiać wymaganego zaświadczenia lekarskiego.
Becikowe jest niezależnie od wysokości dochodów i wynosi1000 zł. Jest wypłacane jednorazowo.
W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.
Osoby otrzymujące zasiłek rodzinny uprawnione są do uzyskania dodatku do niego z tytułu urodzenia dziecka. Przysługuje on matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Wysokość świadczenia (wypłacanego jednorazowo) to 1000 zł.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Zaświadczenie lekarskie
Wzór zaświadczenia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz. U. z 2010 r., Nr 183, poz. 1234), wchodzące w życie 1 stycznia 2012 r.
W zaświadczeniu lekarz wpisuje termin udzielonego jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.
ZAŚWIADCZENIE lekarskie/wystawione przez położną1) potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu, uprawniającą do dodatku z tytułu urodzenia dziecka2) Pani ................................................................................................................................................................., (imię i nazwisko) numer PESEL lub nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość3) ........................................................................................................................................................................., zamieszkała: .................................................................................................................................................... (adres zamieszkania) pozostawała pod opieką medyczną od ................................................................. tygodnia ciąży do porodu. Terminy udzielenia świadczeń zdrowotnych4): 1) pierwszy trymestr ciąży - ................................................ 2) drugi trymestr ciąży - ...................................................... 3) trzeci trymestr ciąży - ...................................................... ..................................................... (pieczątka i podpis lekarza / położnej1)) _________________________ 1) Niepotrzebne skreślić. 2) Niniejsze zaświadczenie zgodnie z art. 15b ust. 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) stanowi także podstawę uzyskania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się żywego dziecka. 3) W przypadku kobiety nieposiadającej numeru PESEL. 4) Należy wpisać termin udzielonego jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży. |
Zobacz również serwis: Becikowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat