Gdzie z wnioskiem o becikowe
REKLAMA
REKLAMA
Becikowe
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (becikowe) przysługuje matce, ojcu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, niezależnie od wysokości osiąganych przez nich dochodów. Wysokość tego świadczenia wynosi 1000 zł.
REKLAMA
Wniosek
Aby otrzymać becikowe w gminie miejsca zamieszkania trzeba złożyć następujące dokumenty:
1. kopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie,
2. skrócony akt urodzenia dziecka,
3. oświadczenie, że drugi z rodziców nie otrzymał becikowego.
Wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
Zobacz również: Becikowe 2012
Zaświadczenie lekarskie
Od 1 listopada 2009 r. wprowadzone zostało dodatkowe wymaganie dla wszystkich rodziców, którzy ubiegają się o becikowe. Muszą oni przedstawić w gminie zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że ciężarna matka pozostawała pod opieką lekarza nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.
Zobacz również: Co to jest akt urodzenia
Zmiany w przepisach
REKLAMA
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia określa formy opieki nad kobietą ciężarną, wzór zaświadczenia lekarskiego, które rodzic musi dołączyć do wniosku o becikowe oraz zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. To rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.
Do 31 grudnia 2011 r. zaświadczenie będzie w dalszym ciągu obowiązywać, ale nie będzie wymagany moment objęcia opieką lekarską od określonego tygodnia ciąży. Wystarczy, że zaświadczenie potwierdzi co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży. Dokument będzie mógł wystawić nie tylko lekarz, ale również położna.
Nowe przepisy dają też możliwość ponownego ubiegania się o becikowe osobom, które otrzymały wcześniej decyzję odmowną.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat