REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?
Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc rozpowszechnić opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - ustawodawca uzależnił od niej wypłatę becikowego. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2009 r. – jednak ich złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów.

Do tej pory w celu uzyskania becikowego wystarczyło złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Od dnia 1 listopada 2009 roku będzie wymagane również złożenie określonego przez przepisy zaświadczenia lekarskiego - w tym dniu wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające wzór zaświadczenia i formę opieki medycznej. 

REKLAMA

Kto otrzyma becikowe

REKLAMA

Zmianie nie uległa ani wysokość becikowego, ani kryteria ich przyznawania (np. w stosunku do wysokości osiąganych dochodów).
Nadal upoważnionymi do uzyskania „becikowego” są:
• matka lub ojciec dziecka,
• opiekun prawny
• opiekun faktycznemu dziecka – niezależnie od wysokości dochodów.

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego (adoptowanego) – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpoznania.

To co się zmieni, to warunek posiadania udokumentowanej opieki medycznej.

Wizyta u lekarza przed 10 tygodniem ciąży

Wspomniana jednorazowa zapomoga (becikowe) przysługuje, jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z dopuszczalnych form kontaktu z lekarzem są: wizyty w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, poddawanie się ambulatoryjnym świadczeniom specjalistycznym, albo leczenie szpitalne.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli jedno z tych świadczeń, było udzielone kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

Taka zmiana ma na celu zmotywowanie kobiet spodziewających się potomstwa do regularnych profilaktycznych badań lekarskich, a tym samym zapewnienie lepszej opieki nienarodzonym dzieciom.

Te wszystkie badania muszą być odpowiednio udokumentowane, aby później uzyskać wymagane zaświadczenie.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Od kiedy zaświadczenie obowiązkowe

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1654.) obowiązek potwierdzenia opieki medycznej będzie obowiązywał od 1 listopada 2009r. 

REKLAMA

Wiele kobiet, których termin porodu wypadnie po tej dacie zadaje sobie pytanie, czy muszą stosować się do nowych zasad. Z przepisów wynika, że każdemu wnioskowi o becikowe musi od teraz towarzyszyć zaświadczenie lekarskie. Taki dokument lekarz wystawia jednorazowo po porodzie, a nie przy każdym badaniu.

Kobiety, które zaszły w ciążę przed 1 listopada, po porodzie, albo bezpośrednio przed, muszą poprosić o wystawienie zaświadczenia. Lekarz wyda je w oparciu o kartę przebiegu ciąży.

Problem w tym, że informacje o koniecznych badaniach znalazły się dopiero w rozporządzeniu. Kobiety, które nie korzystały z regularnej, trymestralnej opieki medycznej mogą mieć problem z uzyskaniem potrzebnego dokumentu. Czy powinny ponieść konsekwencje takiego niedopatrzenia?

Wydaje się, że nie można karać za niestosowanie się do przepisów, które w tym czasie jeszcze nie obowiązywały. Z punktu widzenia zasad poprawnej legislacji i reguły, stanowiącej, że prawo nie działa wstecz, jedynie taka interpretacja jest uzasadniona.

Słuszna idea, problem z realizacją

Stowarzyszenia kobiet alarmują, że w niektórych, szczególnie mniejszych miejscowościach czas oczekiwania na wizytę może przekroczyć nawet trzy miesiące. Przy wymogu trymestralnych badań, brak szerokiego dostępu do darmowej opieki ginekologicznej utrudni matkom dostęp do zapomogi.

Cel nowej ustawy, czyli rozpowszechnienie opieki medycznej nad kobietami w ciąży może zostać zrealizowany, gdy zmiana prawa pociągnie za sobą poprawę jakości opieki medycznej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wskazane w rozporządzeniu badania powinny towarzyszyć ciąży każdej kobiety i stanowić niezbędne minimum.

Kontrowersje budzi też termin 10. tygodnia ciąży, do którego należy wykonać potrzebne badania. Zdaniem lekarzy, w niektórych przypadkach kobiety mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że są w ciąży.Tymczasem, zbyt późna wizyta u lekarza odbierze prawo do świadczenia

Co z ciążami za granicą

Problemy z uzyskaniem becikowego będą miały Polki, które w czasie ciąży przebywają za granicą, a w Polsce ubiegają się o świadczenie. Rozporządzenie nie wyjaśnia, czy zaświadczenie wydane poza krajem, według innego wzoru wystarczy do otrzymania zapomogi.

W razie problemów przydać się może tłumaczenie przysięgłe takiego zagranicznego dokumentu.

I to nie rozwiąże jednak wszystkich wątpliwości. Dodatkowe problemy spowoduje graniczny termin 10 tygodnia – przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Irlandii lekarz może nie poświadczyć opieki nad ciążą przed tym okresem, bo za początek ciąży uważa się dopiero 12 tydzień rozwoju płodu.

W najgorszym wypadku może się okazać, ze niektóre kraje w ogóle nie przewidują wydawania takich zaświadczeń.

Motywowanie kobiet do kontroli przebiegu ciąży to inicjatywa godna pochwały, jak widać, wymaga jednak dopracowania.

Zobacz również: Becikowe 2012

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA