REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Subskrybuj nas na Youtube
Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?
Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc rozpowszechnić opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - ustawodawca uzależnił od niej wypłatę becikowego. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2009 r. – jednak ich złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów.

Do tej pory w celu uzyskania becikowego wystarczyło złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Od dnia 1 listopada 2009 roku będzie wymagane również złożenie określonego przez przepisy zaświadczenia lekarskiego - w tym dniu wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające wzór zaświadczenia i formę opieki medycznej. 

REKLAMA

Kto otrzyma becikowe

REKLAMA

Zmianie nie uległa ani wysokość becikowego, ani kryteria ich przyznawania (np. w stosunku do wysokości osiąganych dochodów).
Nadal upoważnionymi do uzyskania „becikowego” są:
• matka lub ojciec dziecka,
• opiekun prawny
• opiekun faktycznemu dziecka – niezależnie od wysokości dochodów.

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego (adoptowanego) – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpoznania.

To co się zmieni, to warunek posiadania udokumentowanej opieki medycznej.

Wizyta u lekarza przed 10 tygodniem ciąży

Wspomniana jednorazowa zapomoga (becikowe) przysługuje, jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z dopuszczalnych form kontaktu z lekarzem są: wizyty w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, poddawanie się ambulatoryjnym świadczeniom specjalistycznym, albo leczenie szpitalne.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli jedno z tych świadczeń, było udzielone kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

Taka zmiana ma na celu zmotywowanie kobiet spodziewających się potomstwa do regularnych profilaktycznych badań lekarskich, a tym samym zapewnienie lepszej opieki nienarodzonym dzieciom.

Te wszystkie badania muszą być odpowiednio udokumentowane, aby później uzyskać wymagane zaświadczenie.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Od kiedy zaświadczenie obowiązkowe

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1654.) obowiązek potwierdzenia opieki medycznej będzie obowiązywał od 1 listopada 2009r. 

REKLAMA

Wiele kobiet, których termin porodu wypadnie po tej dacie zadaje sobie pytanie, czy muszą stosować się do nowych zasad. Z przepisów wynika, że każdemu wnioskowi o becikowe musi od teraz towarzyszyć zaświadczenie lekarskie. Taki dokument lekarz wystawia jednorazowo po porodzie, a nie przy każdym badaniu.

Kobiety, które zaszły w ciążę przed 1 listopada, po porodzie, albo bezpośrednio przed, muszą poprosić o wystawienie zaświadczenia. Lekarz wyda je w oparciu o kartę przebiegu ciąży.

Problem w tym, że informacje o koniecznych badaniach znalazły się dopiero w rozporządzeniu. Kobiety, które nie korzystały z regularnej, trymestralnej opieki medycznej mogą mieć problem z uzyskaniem potrzebnego dokumentu. Czy powinny ponieść konsekwencje takiego niedopatrzenia?

Wydaje się, że nie można karać za niestosowanie się do przepisów, które w tym czasie jeszcze nie obowiązywały. Z punktu widzenia zasad poprawnej legislacji i reguły, stanowiącej, że prawo nie działa wstecz, jedynie taka interpretacja jest uzasadniona.

Słuszna idea, problem z realizacją

Stowarzyszenia kobiet alarmują, że w niektórych, szczególnie mniejszych miejscowościach czas oczekiwania na wizytę może przekroczyć nawet trzy miesiące. Przy wymogu trymestralnych badań, brak szerokiego dostępu do darmowej opieki ginekologicznej utrudni matkom dostęp do zapomogi.

Cel nowej ustawy, czyli rozpowszechnienie opieki medycznej nad kobietami w ciąży może zostać zrealizowany, gdy zmiana prawa pociągnie za sobą poprawę jakości opieki medycznej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wskazane w rozporządzeniu badania powinny towarzyszyć ciąży każdej kobiety i stanowić niezbędne minimum.

Kontrowersje budzi też termin 10. tygodnia ciąży, do którego należy wykonać potrzebne badania. Zdaniem lekarzy, w niektórych przypadkach kobiety mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że są w ciąży.Tymczasem, zbyt późna wizyta u lekarza odbierze prawo do świadczenia

Co z ciążami za granicą

Problemy z uzyskaniem becikowego będą miały Polki, które w czasie ciąży przebywają za granicą, a w Polsce ubiegają się o świadczenie. Rozporządzenie nie wyjaśnia, czy zaświadczenie wydane poza krajem, według innego wzoru wystarczy do otrzymania zapomogi.

W razie problemów przydać się może tłumaczenie przysięgłe takiego zagranicznego dokumentu.

I to nie rozwiąże jednak wszystkich wątpliwości. Dodatkowe problemy spowoduje graniczny termin 10 tygodnia – przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Irlandii lekarz może nie poświadczyć opieki nad ciążą przed tym okresem, bo za początek ciąży uważa się dopiero 12 tydzień rozwoju płodu.

W najgorszym wypadku może się okazać, ze niektóre kraje w ogóle nie przewidują wydawania takich zaświadczeń.

Motywowanie kobiet do kontroli przebiegu ciąży to inicjatywa godna pochwały, jak widać, wymaga jednak dopracowania.

Zobacz również: Becikowe 2012

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

REKLAMA

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

Suwałki przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców: Mieszkańcy protestują przeciw nielegalnej migracji

Mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

REKLAMA