Dofinansowanie in vitro w praktyce
REKLAMA
REKLAMA
Procedury refundacji są jednakowe dla wszystkich. Warto jednak pamiętać, że procedura samego leczenia jest dobierana indywidualnie dla każdej pary, przede wszystkim ze względu na stan zdrowia partnerów. Na jakie dofinansowanie in vitro można liczyć?
REKLAMA
Dofinansowanie in vitro
Procedura in vitro, tzw. zapłodnienia pozaustrojowego składa się z dwóch części:
- klinicznej,
- biotechnologicznej.
Program finansuje całą część biotechnologiczną oraz badania laboratoryjne i dodatkowe w części klinicznej. Leki potrzebne do stymulowania jajeczkowania to koszt kilku tysięcy złotych w jednym cyklu. Cena dotychczasowej terapii wahała się od 4 do 8 tys. zł. – w zależności od przebiegu leczenia.
Zobacz: In vitro
Od 1 lipca 2014 leki stosowane w procedurze in vitro są refundowane! Refundacja znacznie obniży koszty leczenia, ponoszone przez pary zmagające się z problemem niepłodności.
Ilość finansowanych zabiegów
Każda para, która zostanie objęta programem, może skorzystać z maksymalnie trzech cykli leczniczych. Są one finansowane z programu.
Elektroniczna dokumentacja medyczna
Procedura dofinansowania w praktyce
Para, która chce skorzystać z programu, powinna się zgłosić do jednego z ośrodków realizujących program. Na podstawie dokumentacji medycznej, przedstawianej przez pary, lekarze weryfikują, czy są spełnione kryteria włączenia do programu. Jeśli decyzja jest pozytywna, para zostaje objęta programem. Pary są zobowiązane do podpisania zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych oraz akceptacji regulaminu udziału w programie. Dokumenty te są podpisywane w siedzibie ośrodka - realizatora programu, do którego zgłosiła się para.
Kto decyduje, które pary otrzymają dofinansowanie?
REKLAMA
Decyzja o kwalifikacji pary do programu jest równoznaczna z dofinansowaniem leczenia. Decyzję o włączeniu (lub niewłączeniu) pary do programu mogą podjąć wyłącznie lekarze z ośrodków, które są realizatorami programu. Kwalifikacja odbywa się na podstawie kryteriów określonych w treści programu. O kolejności kwalifikacji i kolejności uzyskania świadczeń decyduje data zgłoszenia się pary do realizatora (siedziby ośrodka).
Nadzór nad realizacją programu sprawuje minister zdrowia. Więcej informacji o Programie dofinansowania in vitro znaleźć można na rządowych stronach invitro.gov.pl oraz rodzina.gov.pl.
Polecamy serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA