Adopcja ze wskazaniem

Aleksandra Pajewska
rozwiń więcej
Adopcja ze wskazaniem przedmiotem prac sejmowych./ fot. Fotolia
Adopcja ze wskazaniem to rozwiązanie, nad którym trwają prace w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Adopcja ze wskazaniem pozwala na możliwie szybkie przekazanie dziecka rodzicom adopcyjnym. Projekt zakłada wprowadzenie wewnątrzrodzinnej adopcji ze wskazaniem, tj. takiej, która możliwa będzie tylko w obrębie rodziny.

Adopcja blankietowa

Adopcja (przysposobienie) rozumiana jest jako prawne zawiązanie sztucznych więzów rodzinnych, pełniących podobną funkcję, do tej która wynika z naturalnych więzi krwi i pochodzenia (uznanie dziecka obcego za własne). Konstrukcja adopcji blankietowej, uregulowanej w art. 114 i nast. ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59), zakłada wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców lub tylko matkę na sam proces adopcji. Rodzic biologiczny nie ma więc wpływu na wybór osoby, która będzie w przyszłości wychowywała dziecko. Podjęcie decyzji w zakresie wskazania kandydatów do adopcji należy do ośrodka adopcyjnego.

Zobacz: Adopcja dziecka

Orzeczenie o adopcji zawsze podejmuje sąd rodzinny. Opinia z ośrodka adopcyjnego może stanowić podstawę jego stanowiska.

Zadaj pytanie na Forum

Adopcja ze wskazaniem – na czym polega?

Nowelizacja ustawy-Kodeks rodzinny zakłada wprowadzenie definicji legalnej pojęcia "adopcja ze wskazaniem". Obecnie pod hasłem adopcja ze wskazaniem rozumiemy możliwość przysługującą rodzicom biologicznym wskazania w procesie sądowym osoby przysposabiającej (rodziców adopcyjnych). Nie jest to jednak odrębna forma przysposobienia. Zgodnie z założeniami komisji wskazanie będzie mogło nastąpić tylko spośród konkretnego kręgu osób, tj. krewnych lub powinowatych albo małżonka jednego z rodziców. Jest to adopcja wewnątrzrodzinna. Adopcja ze wskazaniem daje rodzicom biologicznym gwarancję, że dziecko trafi do wskazanej osoby, którą znają. 

Zobacz również: Adoptujemy dziecko - co z urlopem macierzyńskim i wychowawczym?

Adopcja ze wskazaniem - cel

Celem adopcji ze wskazaniem jest przyspieszenie procesu adopcyjnego. Jej wprowadzenie ma doprowadzić do szybszego oddania dziecka pod opiekę przyszłych rodziców, bez niepotrzebnego umieszczania go w pogotowiach opiekuńczych, itp.

"Trzeba usunąć z rzeczywistości możliwość handlu dziećmi. W świetle prawa jest to problem słabo widziany i luki prawne uniemożliwiają właściwą reakcję na to zjawisko.” - argumentowała autorka projektu Magdalena Kochan (PO).

Adopcja ze wskazaniem – procedura

Do każdej adopcji wymagana jest zgoda rodziców biologicznych. Warto podkreślić, że musi ona zostać wyrażona przed sądem. Czynnością niezbędną do przeprowadzenia procedury adopcji ze wskazaniem jest oświadczenie rodziców o zrzeczeniu się praw rodzicielskich na rzecz konkretnie wskazanej osoby. Składają oni także własne metryki urodzenia oraz akt urodzenia dziecka. Przysposabiający (rodzice adopcyjni) składają do sądu następujące dokumenty: wniosek o pełne przysposobienie dziecka (zgodę), odpis aktu małżeństwa w przypadku rodziców adopcyjnych, odpis aktu urodzenia, jeśli adoptuje osoba samotna, zaświadczenie o stanie majątkowym oraz zdrowotnym.

Warto pamiętać, że nadrzędnym celem procedury adopcyjnej jest zgodnie z zasadą wyrażoną w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59) dobro dziecka.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego (etap legislacyjny).

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...