Adopcja dziecka żony – przysposobienie pasierba
REKLAMA
REKLAMA
Pozbawienie praw rodzicielskich a nie ustalenie bezskuteczności uznania
Jeśli dziecko, które ma zostać adoptowane posiada biologicznego ojca, należy najpierw pozbawić go praw rodzicielskich. Zarówno w świetle natury jak i prawa to on jest ojcem – uznał swe ojcostwo i nie może teraz wnosić o ustalenie bezskuteczności tego uznania. Takie ustalenie jest przewidziane na wypadek, gdy uznania dokonał pod wpływem błędnego przekonania, ze jest on ojcem dziecka. Jeśli nie kwestionuje on ojcostwa, a nie chce już interesować się dzieckiem można wnosić o pozbawienie go praw rodzicielskich.
REKLAMA
Sąd pozbawi władzy rodzicielskiej
Pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić przed sądem – wniosek może złożyć tylko Pana żona, ewentualnie postępowanie może wszcząć sąd z urzędu jeśli tylko poweźmie informacje o podstawach takiego pozbawienia.
Wniosek należy wnieść do sądu miejsca zamieszkania dziecka, lub jeśli trudno je ustalić, sądu miejsca pobytu.
Sąd przychyli się do wniosku jeśli uzna, że istnieje ku temu wystarczający powód – rażące zaniedbywanie ojcowskich obowiązków wobec dziecka, długoletni brak kontaktu, brak więzi między rodzicem a potomkiem. Wszystkie te zaniedbania muszą być oczywiste i karygodne.
Zobacz również: Kto może adoptować dziecko?
Może się okazać, że w razie złożenia takiego wniosku, ojciec sam chętnie wyrzeknie się swych praw.
Prawo nie pozwala mu zrzec się swojej władzy rodzicielskiej, jednak w razie wszczęcia postępowania przez inną osobę, ojciec może wyrazić zgodę na pozbawienie go praw ojca i tym samym zakończyć proces, znacznie upraszczając proces dowodowy.
Skuteczne pozbawienie praw rodzicielskich ojca biologicznego otwiera drzwi do wszczęcia procedury adopcyjnej.
Adopcja tylko dla dobra dziecka
W jej trakcie małżonka będzie musiała złożyć zgodę na adopcję. Sam proces w takich przypadkach jest krótszy, gdyż dotyczy dziecka, z którym przysposabiającego wiąże pewna zażyłość.
Nie zwalnia to sądu z badania słuszności adopcji pod kątem dobra dziecka. Sąd zawsze kieruje się tą przesłanką.
Samo dziecko, jeśli tylko pojmuje sens adopcji powinno zostać wysłuchane, a gdy przekroczyło ono 13 rok życia musi wyrazić zgodę.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat