Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo

Katarzyna Goździkowska
rozwiń więcej
Na czym polega adopcja na odległość?/ Fot. Fotolia
Adoptując na odległość nie przygarniasz dziecka do rodziny, nie stajesz się nawet prawnym opiekunem. Więcej, dziecko i adoptujący mogą się nigdy nie poznać. Adopcja na odległość to forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Polega przede wszystkim comiesięcznym wspomaganiu finansowym dziecka i utrzymywaniu z nim korespondencyjnego kontaktu.

Czasem nawet symboliczna kwota zapewni godne dzieciństwo

Nazwa tego przedsięwzięcia jest myląca. Zostając "rodzicem" na odległość nie masz de facto bezpośredniego kontaktu z dzieckiem - jedyną forma porozumiewania się jest korespondencja. Odbywa się to wówczas za pośrednictwem organizacji, które organizują akcję adopcji zwanej też adopcją serca.

Kogo adoptujesz?

Takiej adopcji dokonuje się wobec dzieci, które nie mają obojga albo jednego rodziców, a ich opiekunowie - krewni bądź samotne matki nie są w stanie zapewnić im odpowiednich środków utrzymania i nie stać ich na pokrycie kosztów edukacji.

Pomoc trafia do organizacji, często katolickich, które na miejscu prowadzą domy dziecka, placówki opiekuńcze, domy opieki i ledwo wiążą koniec z końcem, próbując zaspokoić choćby podstawowe potrzeby dzieci.

Dzieci nie są wyrywane ze swojego środowiska, pozostają wśród krewnych, przyjaciół, dzięki pomocy materialnej mają jednak większe szanse na odnalezienie swego miejsca w życiu.

Kto może zostać rodzicem na odległość?

Stroną takiej umowy może zostać każdy - zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Do akcji dołączają się firmy, szkoły, uczelnie, nie tylko rodziny i poszczególne osoby.

Na czym to polega?

Opieka polega na uiszczaniu opłat co miesiąc.Te opłaty są wyliczane przy uwzględnieniu kosztu utrzymania jednego dziecka, gdy są niższe niż przewidywany koszt - dziecko może mieć więcej niż jednego opiekuna.

 Opłaty wprowadzane są na minimum rok. Natomiast ich wysokość określają poszczególne ośrodki kojarzące dzieci i opiekunów.

 Adopcji na odległość dokonuje się przez podpisanie umowy o przyjęciu pod opiekę dziecka lub większej liczby dzieci.

Zobacz również serwis: Adopcja

Oprócz pieniędzy

Pomoc finansowa to rzeczywiście najważniejszy cel akcji. Jednak adoptujący może dać z siebie więcej. Może, pisząc listy, wysyłając drobne podarunki, sprawić by  podopieczny poczuł się kimś ważnym. Miejscowi opiekunowie są często zobowiązani do dostarczania "rodzicom" informacji o dziecku i jego postępach w nauce.

Ten aspekt akcji jest może nawet równie istotny.

"Rodzice", jeśli im na tym zależy mogą także odwiedzić wspomagane dziecko.

Jak zaadoptować na odległość?

Akcje prowadzi kilkanaście ośrodków, które wysyłają swoje misje do krajów Trzeciego Świata. Po zgłoszeniu się do takiej instytucji, jej pracownicy pomogą w załatwieniu wszelkich formalności, wytłumaczą na czym polegają obowiązki adoptującego.

Na stronach internetowych organizacji znajdziesz zwykle deklarację, jaką trzeba wypełnić - pracownicy, po zapoznaniu się z nią i zadeklarowaną kwotą przekażą zainteresowanym dane dziecka i jego zdjęcie.

To na początek. Potem pośredniczą one w przekazywaniu opłat i utrzymywaniu kontaktu z dzieckiem. Misjonarze, pracownicy ośrodków i wolontariusze opiekują się dziećmi na miejscu.

Tu znajdziesz listę i kontakty do ośrodków prowadzących akcję "Adopcja serca".

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Prawo
Razem przeciwko SLAPP
13 lis 2024

Apel społeczeństwa obywatelskiego

Coraz mniejsze szanse na wolną Wigilię w 2024 r. Marszałek Sejmu nie pozostawia złudzeń. Zdaniem pracodawców – byłoby to wręcz „szkodliwe dla gospodarki”
13 lis 2024

Nad wolną Wigilią, jeszcze w tym roku, „zawisły czarne chmury”. Projekt ustawy, który miałby ją wprowadzić, wymaga jeszcze rozpatrzenia przez dwie komisje, zanim w ogóle dojdzie do jego drugiego czytania w Sejmie, a sam Marszałek Sejmu stwierdził, że „w tym roku może być to trudne do wykonania”. Ponadto pomysłowi wolnych Wigilii przeciwni są przedsiębiorcy i pracodawcy – chcą odebrać pracownikom inne dzień wolny i mają poparcie niektórych polityków. 

Czy regulamin serwisu internetowego jest niezbędny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar?
13 lis 2024

Czy regulamin serwisu internetowego jest konieczny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar? Co powinien zawierać taki regulamin? Podpowiadamy. 

Premier Tusk: nie będzie likwidacji ani ograniczenia 800 plus. Ale nie każde dziecko mieszkające w Polsce dostaje to świadczenie: o 20 tysięcy mniej od początku roku
12 lis 2024

Mimo pojawiających się tu i ówdzie pogłosek o likwidacji lub przynajmniej ograniczeniu świadczenia wychowawczego (zwanego potocznie 800 plus), nikt z obecnie rządzącej koalicji nie informuje o takich planach. Co więcej zaprzecza temu wyraźnie premier Donald Tusk. Mimo, że większość Polaków chce albo likwidacji albo zmniejszenia liczby beneficjentów 800 plus. Tym niemniej od początku roku liczba dzieci, na które jest pobierane to świadczenie zmniejszyła się o 20 tysięcy. Taką informację przekazała 7 listopada 2024 r. w Sejmie wiceminister edukacji Joanna Mucha. Jak wskazała (...), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku".

Mrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 r. Premier Donald Tusk zwrócił się do MF o pilne przedstawienie projektu w tej sprawie
12 lis 2024

Jest szansa na zamrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 roku. Sam premier Donald Tusk interweniuje w tej sprawie do swojego ministra finansów, by jak najszybciej przedstawił propozycję projektu. Czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się na to pieniądze?

Czterech kandydatów na prezydenta RP. To jeden z nich ma teraz największe szanse
12 lis 2024

Mamy w grze czterech głównych kandydatów na prezydenta RP. Potencjalnymi kandydatami Koalicji Obywatelskiej są Rafał Trzaskowski oraz Radosław Sikorski, zaś kandydaci ze strony PiS to Przemysław Czarnek i Karol Nawrocki. Co pokazuje najnowszy sondaż?

Zastrzeżony PESEL chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami. Już 5 mln Polaków ma większe poczucie bezpieczeństwa
12 lis 2024

Polacy pobili rekord – od 20 sierpnia 2024 r. zastrzegli aż 500 tys. numerów PESEL. W sumie już 5 mln Polaków ma większe poczucie bezpieczeństwa – nikt nie wykorzysta ich numeru PESEL bez ich wiedzy.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2025 roku. Ile wyniesie i komu przysługuje? 100 proc. zamiast 80 proc. przez 365 dni, ale nie dla wszystkich
12 lis 2024

Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przysługujące osobom, które straciły dotychczasową pracę i są w trakcie poszukiwania nowego zatrudnienia. Wiadomo już, że w 2025 roku nastąpią znaczące zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Dotyczą one zarówno wysokości świadczenia, jak i czasu pobierania zasiłku przez niektóre grupy. Ile wyniesie i komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025 roku? Oto szczegóły.

Zmiana w wystawianiu L4 już od 30 listopada br. ZUS poinformował o szczegółach
12 lis 2024

Już od 30 listopada 2024 roku lekarze i asystenci medyczni będą musieli przystosować się do nowego sposobu wystawiania zwolnień lekarskich e-ZLA (L4). Z powodu planowanego wyłączenia przez ZUS Pulpitu Lekarza – narzędzia służącego do wystawiania e-ZLA podczas przerw serwisowych PUE/eZUS – funkcje te przejmie aplikacja mobilna mZUS dla Lekarza.

pokaż więcej
Proszę czekać...