Adopcja a rodzina zastępcza

Katarzyna Goździkowska
rozwiń więcej
Adopcja a rodzina zastępcza - jakie są różnice?/ Fot. Fotolia
Obie instytucje - adopcja i rodzina zastępcza - mają stworzyć dziecku odpowiednie środowisko wychowawcze i rodzinne. Jednak skutki, jakie prawo wiąże z założeniem rodziny zastępczej, a jakie z adopcją znacznie się różnią.

Adopcja - prawnie wiąże dziecko z rodzicami przysposabiającym. Prowadzi do powstania analogicznych praw i obowiązków, jak te, które przysługują i spoczywają na rodzicach i dzieciach naturalnych. Przysposabiający stają się rodzicami w świetle prawa - zostają wpisani do aktu urodzenia w miejsce rodziców naturalnych (jeśli w ogóle byli znani). Dziecko otrzymuje nazwisko po rodzicach adopcyjnych. Jeśli nie jest to sprzeczne z dobrem dziecka rodzice mogą wnosić o zmianę imienia.

Zadaj pytanie na Forum

Rodzina adopcyjna traktowana przez prawo jak rodzina naturalna

  • Adopcję można orzec tylko wobec dziecka, którego rodzice są całkowicie pozbawieni władzy rodzicielskiej, albo którzy wyrazili zgodę na adopcję przed sądem (gdy są nieznani zgoda nie jest konieczna),
  • Władza rodzicielska rodziców adopcyjnych sięga tak daleko jak władza rodziców naturalnych.

Sąd ani żaden urząd nie jest uprawniony do ingerowania w życie nowej rodziny w większym stopniu niż w przypadku standardowej rodziny.

Zobacz serwis: Adopcja

Zarówno w odniesieniu do rodzin naturalnych jak i zastępczych, Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że razie, gdy dobro dziecka jest zagrożone sąd może wydać odpowiednie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską. Sąd może nawet zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, ale wszystkie te działania muszą być poprzedzone dogłębną analizą konkretnych okoliczności przeprowadzoną w postępowaniu sądowym. Samo wszczęcie postępowania ma być natomiast reakcją na krzywdę, jaka dotyka dziecko.

  • Rodzina adopcyjna nie musi składać żadnych sprawozdań i raportów.

Orzeczenie o przysposobieniu jest ostatecznym potwierdzeniem spełnienia wymogów, jakie prawo stawia rodzinie. Po ukończeniu postępowania rodzina może się harmonijnie rozwijać bez nadzoru ze strony instytucji państwowych.

  • Rodzice adopcyjni nie dostają żadnej zapomogi z tytułu przysposobienia dziecka, mogą korzystać z zasiłków rodzinnych na tych samych zasadach, co rodzice naturalni.

Dla kogo rodzina zastępcza?

Rodzina zastępcza jest formą opieki ustanawianej dla dzieci, które nie otrzymują jej ze strony rodziców. Mogą trafić do niej dzieci, których rodzice:

  • nie posiadają władzy rodzicielskiej
  • posiadają ograniczoną władzę rodzicielską

Jeżeli chociażby jeden z rodziców ma pełną władzę rodzicielską, dziecko nie może trafić do rodziny zastępczej.

Piecza zastępcza jako forma pomocy rodzinie

Ograniczona władza rodziny zastępczej nad dzieckiem

Rodzina zastępcza ma prawo i obowiązek:

  • wykonywania bieżącej pieczy nad osobą dziecka, jego wychowywania,
  • reprezentowania dziecka w sprawach przed urzędami i sądami - np. w dochodzeniu świadczeń alimentacyjnych.

Rodzice naturalni zachowują pewne prawa - przysługujące im niezależnie od władzy rodzicielskiej - rodzina zastępcza jest obowiązana umożliwić dziecku kontakt i spotkania z rodzicami naturalnymi, chyba że sąd postanowi inaczej. Jeśli posiadają ograniczoną władzę rodzicielską należy także konsultować z nimi najważniejsze decyzje dotyczące dziecka, te które wykraczają poza zakres bieżącej opieki. Sad może oczywiście ograniczyć zakres obowiązku takich konsultacji.

Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej nie powoduje powstania więzi prawnej między dzieckiem a opiekunami. Dziecko zachowuje także swoje nazwisko. Rodzicami w świetle prawa pozostają rodzice naturalni, nawet jeśli nie posiadają władzy rodzicielskiej. Utrata władzy rodzicielskiej nie powoduje zerwania więzi łączącej rodzica i potomka.

Zobacz również serwis: Rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza pod kontrolą i opieką państwa

Inaczej niż w przypadku rodzin adopcyjnych, rodziny zastępcze są kontrolowane przez instytucje państwowe - ośrodki i sądy. Nad placówkami opiekuńczo-wychowawczymi sprawowany jest nadzór w zakresie realizacji standardu opieki, standardu wychowania i przestrzegania praw dziecka, wykonują go głównie organ finansujący - powiatowe centrum pomocy rodzinie. W przypadku gdy rodzina zastępcza nie wypełnia swoich funkcji, starosta zawiadamia sąd o konieczności jej rozwiązania. Prawo kontroli posiada organ finansujący, który co miesiąc przekazuje pewne środki na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka.

Dzieci pozostające pod opieką rodzin zastępczych nie tracą prawa do alimentów przysługujących im od rodziców. Gdy alimenty przysługują od tylko jednego rodzica, drugi musi łożyć na częściowe utrzymanie pozostającego pod opieką zastępczych opiekunów.

Czasowy charakter opieki

W każdym przypadku, jeżeli sytuacja życiowa dziecka ulegnie poprawie, rodzice odzyskają władzę rodzicielską sąd może orzec powrót dziecka na łono własnej rodziny. Gdy nie dojdzie do reintegracji dziecka z własną rodziną, wychowankowie mogą pozostać w rodzinie zastępczej do 18 roku życia, wraz z osiągnięciem pełnoletności zostają objęci pomocą mającą na celu ich życiowe usamodzielnienie i integrację ze środowiskiem przez pracę socjalną, a także pomocą finansową.

Zobacz również: Rodziny zastępcze 2012 - czyli piecza zastępcza po nowemu

Prawo
Razem przeciwko SLAPP
13 lis 2024

Apel społeczeństwa obywatelskiego

Coraz mniejsze szanse na wolną Wigilię w 2024 r. Marszałek Sejmu nie pozostawia złudzeń. Zdaniem pracodawców – byłoby to wręcz „szkodliwe dla gospodarki”
13 lis 2024

Nad wolną Wigilią, jeszcze w tym roku, „zawisły czarne chmury”. Projekt ustawy, który miałby ją wprowadzić, wymaga jeszcze rozpatrzenia przez dwie komisje, zanim w ogóle dojdzie do jego drugiego czytania w Sejmie, a sam Marszałek Sejmu stwierdził, że „w tym roku może być to trudne do wykonania”. Ponadto pomysłowi wolnych Wigilii przeciwni są przedsiębiorcy i pracodawcy – chcą odebrać pracownikom inne dzień wolny i mają poparcie niektórych polityków. 

Czy regulamin serwisu internetowego jest niezbędny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar?
13 lis 2024

Czy regulamin serwisu internetowego jest konieczny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar? Co powinien zawierać taki regulamin? Podpowiadamy. 

Premier Tusk: nie będzie likwidacji ani ograniczenia 800 plus. Ale nie każde dziecko mieszkające w Polsce dostaje to świadczenie: o 20 tysięcy mniej od początku roku
12 lis 2024

Mimo pojawiających się tu i ówdzie pogłosek o likwidacji lub przynajmniej ograniczeniu świadczenia wychowawczego (zwanego potocznie 800 plus), nikt z obecnie rządzącej koalicji nie informuje o takich planach. Co więcej zaprzecza temu wyraźnie premier Donald Tusk. Mimo, że większość Polaków chce albo likwidacji albo zmniejszenia liczby beneficjentów 800 plus. Tym niemniej od początku roku liczba dzieci, na które jest pobierane to świadczenie zmniejszyła się o 20 tysięcy. Taką informację przekazała 7 listopada 2024 r. w Sejmie wiceminister edukacji Joanna Mucha. Jak wskazała (...), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku".

Mrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 r. Premier Donald Tusk zwrócił się do MF o pilne przedstawienie projektu w tej sprawie
12 lis 2024

Jest szansa na zamrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 roku. Sam premier Donald Tusk interweniuje w tej sprawie do swojego ministra finansów, by jak najszybciej przedstawił propozycję projektu. Czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się na to pieniądze?

Czterech kandydatów na prezydenta RP. To jeden z nich ma teraz największe szanse
12 lis 2024

Mamy w grze czterech głównych kandydatów na prezydenta RP. Potencjalnymi kandydatami Koalicji Obywatelskiej są Rafał Trzaskowski oraz Radosław Sikorski, zaś kandydaci ze strony PiS to Przemysław Czarnek i Karol Nawrocki. Co pokazuje najnowszy sondaż?

Zastrzeżony PESEL chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami. Już 5 mln Polaków ma większe poczucie bezpieczeństwa
12 lis 2024

Polacy pobili rekord – od 20 sierpnia 2024 r. zastrzegli aż 500 tys. numerów PESEL. W sumie już 5 mln Polaków ma większe poczucie bezpieczeństwa – nikt nie wykorzysta ich numeru PESEL bez ich wiedzy.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2025 roku. Ile wyniesie i komu przysługuje? 100 proc. zamiast 80 proc. przez 365 dni, ale nie dla wszystkich
12 lis 2024

Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przysługujące osobom, które straciły dotychczasową pracę i są w trakcie poszukiwania nowego zatrudnienia. Wiadomo już, że w 2025 roku nastąpią znaczące zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Dotyczą one zarówno wysokości świadczenia, jak i czasu pobierania zasiłku przez niektóre grupy. Ile wyniesie i komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025 roku? Oto szczegóły.

Zmiana w wystawianiu L4 już od 30 listopada br. ZUS poinformował o szczegółach
12 lis 2024

Już od 30 listopada 2024 roku lekarze i asystenci medyczni będą musieli przystosować się do nowego sposobu wystawiania zwolnień lekarskich e-ZLA (L4). Z powodu planowanego wyłączenia przez ZUS Pulpitu Lekarza – narzędzia służącego do wystawiania e-ZLA podczas przerw serwisowych PUE/eZUS – funkcje te przejmie aplikacja mobilna mZUS dla Lekarza.

pokaż więcej
Proszę czekać...