Adopcja niepełna
REKLAMA
REKLAMA
Na czym polega?
Adopcja niepełna jest orzekana na żądanie przysposabiającego. W jej wyniku powstaje stosunek prawny pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, z tym, że skutki rozciągają się również na zstępnych przysposobionego (jego potomstwo).
REKLAMA
W wyniku adopcji niepełnej nie powstają wzajemne prawa i obowiązki pomiędzy adoptowanym i jego zstępnymi a krewnymi osoby, która dokonuje adopcji.
W wyniku orzeczenia adopcji niepełnej nie powstaje również stosunek pokrewieństwa pomiędzy zstępnymi a innymi krewnymi przysposabiającego. Wyjątek stanowią dzieci adoptowanego, gdyż osoba dokonująca adopcji będzie ich dziadkiem.
Co ważne, nowi rodzice uzyskują władzę rodzicielską nad dzieckiem, a władza dotychczasowych rodziców ustaje. Jednakże więzi łączące adoptowanego z jego rodziną naturalną pozostają zachowane, gdyż adoptowany wciąż zostaje członkiem jego naturalnej rodziny.
Polecamy: Prawdziwe historie na Babyonline.pl - Czy zostaniesz naszą córeczką?
Przesłanki
W związku z tym, iż zasadę stanowi przysposobienie pełne, zatem do orzeczenia adopcji niepełnej konieczne jest spełnienie określonych przesłanek
Zobacz także: Adopcja pełna
Pierwszą z wymaganych przesłanek jest wystąpienie przysposabiającego z żądaniem o orzeczeniu tego typu adopcji. Kolejna związana jest ze zgodą osób, których zgoda do przysposobienia jest potrzebna.
REKLAMA
Jednak w pewnych przypadkach sąd może orzec o adopcji niepełnej nawet w przypadku braku takiej zgody. Jest do dopuszczalne w sytuacji, gdy brak jest zgody adoptowanego, który nie ukończył 13 lat, jeżeli nie jest on zdolny do wyrażenia zgody lub jeżeli z oceny stosunku między adoptowanym a adoptującym wynika, że uważa się on za dziecko adoptującego, a żądanie zgody lub wysłuchanie byłoby sprzeczne z dobrem adoptowanego.
Sąd opiekuńczy może również orzec o adopcji niepełnej w sytuacji, gdy brak jest zgody rodziców, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności odmowa zgody na adopcję jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka.
Również w przypadku braku zgody opiekuna, sąd opiekuńczy może orzec o adopcji niepełnej, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności wymaga tego dobro dziecka.
Imię i nazwisko
Kwestia związana z imieniem i nazwiskiem adoptowanego uregulowana została tak jak w przypadku adopcji pełnej. Zatem w akcie urodzenia wpisuje się wzmiankę o przysposobieniu, a w odpisie skróconym adoptujących wymienia się jako rodziców.
Zmiana adopcji niepełnej na pełną
W przypadku, gdy sąd wyda orzeczenie o przysposobieniu niepełnym, a następnie stosunek między adoptowanym a adoptującym i jego rodziną pogłębi się, wówczas wolą zainteresowanych - po spełnieniu warunków formalnych - możliwa jest zamiana przysposobienia niepełnego na pełne.
Takie przekształcenie może nastąpić tylko w okresie małoletniości adoptowanego.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat