Adopcja pełna

Joanna Namojlik
rozwiń więcej
Adoptowane dziecko wchodzi do rodziny adoptującego i jest traktowane jak dziecko urodzone w tej rodzinie
Adopcja pełna jest najpowszechniejszą formą adopcji w Polsce. W jej wyniku pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Adopcja pełna

Przysposobienie pełne jest uregulowane w art. 121 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z cytowanym przepisem w wyniku tego rodzaju przysposobienia pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi.
Zatem ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym, chyba że mamy do czynienia z przysposobieniem pasierba, wówczas władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.
W związku z tym, iż przysposabiający uzyskuje wszystkie uprawnienia i obowiązki wynikające z władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, można wobec niego stosować wszelkie zarządzenia z tym związane, a wiec między innymi istnieje możliwość zawieszenia władzy rodzicielskiej, czy też chociażby jej pozbawienia. Za przykład może posłużyć między innymi sytuacja, w której dochodzi do zaniedbywania przez adoptującego obowiązków wobec adoptowanego, wówczas można go pozbawić sprawowanej władzy rodzicielskiej i ustanowić opiekę dla dziecka.

Zobacz również: Adopcja 2012

Pokrewieństwo

Adoptowane dziecko wchodzi do rodziny adoptującego i jest traktowane jak dziecko urodzone w tej rodzinie. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego. Skutkuje to ustaniem praw i obowiązków przysposobionego wynikających z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również praw i obowiązków tych krewnych względem niego.

Skutki przysposobienia rozciągają się również na zstępnych przysposobionego, a więc przysposabiający będzie np. dziadkiem dzieci przysposobionego.

Przysposobienie pełne wywołuje dla adoptowanego nowy stan prawny. Nie powoduje to jednak utraty dotychczasowego, naturalnego pochodzenia dziecka, gdyż ono pozostaje.
Zatem jak najbardziej można wytoczyć np. powództwo o ustalenie ojcostwa. Zgodnie z orzecznictwem dopuszczalne jest również ustalenie macierzyństwa jak i ojcostwa przysposabiającego. Jednakże niedopuszczalne jest ustalenie pochodzenia przysposobionego w przypadku adopcji całkowitej.
Z przysposobieniem wiąże się również zakaz małżeństwa przez przysposabiającego i przysposobionego. Przewiduje to art. 15 k.r.o. Idąc dalej, niedopuszczalne jest również małżeństwo pomiędzy przysposobionym a krewnymi przysposabiającego, a w szczególności z jego dzieckiem, gdyż pomiędzy nimi powstaje stosunek, jaki istnieje pomiędzy rodzeństwem. Stanowi to wręcz przestępstwo, o czym wspomina k.k. w art. 201. Wspomniany art. K.k. stanowi, iż dopuszczenie się do obcowania płciowego w stosunku do wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry jest przestępstwem

Akt urodzenia

W związku z dokonaniem adopcji należy wprowadzić dodatkową wzmiankę w aktach stanu cywilnego. Sporządzenie nowego aktu urodzenia nie zawsze jest koniecznie, gdyż istnieją dwa rodzaje postępowania.
Jeden z nich nie przewiduje utworzenie nowego aktu urodzenia, zaś drugi wiąże się ze sporządzeniem nowego aktu urodzenia. Następuje to na postanowienie sądu opiekuńczego głównie w celu zatajenia naturalnego pochodzenia dziecka.
Inaczej została uregulowana kwestia adopcji przez małżonków, a inaczej przez osobę niepozostającą w związku małżeńskim.
Zgodnie z ustawą – Prawo o aktach stanu cywilnego – jeżeli adopcja została dokonana przez małżeństwo, wówczas w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego oraz jego małżonka jako rodziców dziecka.
Jeżeli przysposobienie zostało dokonane przez męża matki lub żonę ojca dziecka, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego oraz jego małżonka jako rodziców.
Natomiast w sytuacji gdy adopcji dokonała osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim, wówczas przysposabiający widnieje w dokumentach jako rodzic dziecka.

Zobacz także: Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Nazwisko adoptowanego

Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o przysposobieniu wydanego przez sąd, dziecko otrzymuje nazwisko przysposabiającego. Jeśli jednak adopcji dokonuje małżeństwo, wówczas adoptowany uzyskuje nazwisko, które noszą albo nosiły dzieci zrodzone z tego małżeństwa. Zmiana nazwiska następuje z mocy prawa.

W sytuacji, gdy osoba, która ma być adoptowana, zgłosi, że chce nosić nazwisko złożone z jego dotychczasowego nazwiska i nazwiska adoptującego – a ten ostatni wyrazi na to zgodę – wówczas sąd opiekuńczy wydając orzeczenie uwzględnia takie żądanie.

Dziedziczenie

Warunkiem powołania przysposobionego do dziedziczenia ustawowego po przysposabiającym, jak również przysposabiającego po przysposobionym, jest istnienie jest istnienie prawomocnego orzeczenia przysposobienia w chwili otwarcia spadku.

Skutki dziedziczenia w sytuacji przysposobienia pełnego należy określać na podstawie art. 931-933 k.c. Zgodnie z tym adoptowany dziedziczy po adoptującym i jego krewnych zgodnie z zasadami określonymi dla zstępnych adoptującego. Z tym, że w sytuacji śmierci adoptowanego przed dniem otwarcia spadku udział, który przypadał by adoptowanemu przypada na jego zstępnych na zasadach określonych dla dalszych zstępnych spadkodawcy lub dzieci i jego rodzeństwa.

W związku, iż przy adopcji pełnej ustają wszelkie prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa przysposobionego względem jego krewnych naturalnych, nie dziedziczy on po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a te osoby nie dziedziczą po nim.
W przypadku rozwiązania przysposobienia pełnego, mogą zostać zniesione skutki prawne w sferze dziedziczenia.

Zobacz także: Jak dziedziczy adoptowany?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...