Adopcja 2012
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązkowe szkolenia dla kandydatów na rodziców adopcyjnych
Szkolenia prowadzone przez ośrodki adopcyjne będą płatne. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 150 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.
REKLAMA
Pamiętajmy, iż możliwe jest całościowe lub częściowe zwolnienie z opłaty za szkolenie, którego dokona ośrodek adopcyjny w uzasadnionych przypadkach.
REKLAMA
Nie wszyscy kandydaci na rodziców adopcyjnych muszą przedstawić zaświadczenie o odbyciu szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny. W przypadku osób spokrewnionych lub spowinowaconych z małoletnim, a także tych, które w stosunku do małoletniego sprawują rodzinną pieczę zastępczą, odbycie szkolenia nie jest wymagane.
Zanim ośrodek adopcyjny skieruje kandydata na szkolenie, dokonuje jego wstępnej oceny, zawierającej:
- kwalifikacje osobiste kandydata (chodzi tu o warunki wymagane do adopcji przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy takie jak: pełna zdolność do czynności prawnych; kwalifikacje osobiste uzasadniające przekonanie, iż dana osoba będzie należycie wywiązywała się ze swoich obowiązków względem dziecka oraz odpowiednia różnica wieku między rodzicem adopcyjnym a dzieckiem)
- motywacje do podjęcia się wychowywania dziecka;
- wywiad adopcyjny.
Zobacz również serwis: Adopcja
Prowadzenie ośrodków adopcyjnych zostaje powierzone samorządom województwa jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Z tego powodu z początkiem 2012 r. część ośrodków adopcyjnych ulegnie likwidacji.
Urlop macierzyński dla rodziców adopcyjnych
Od 1 stycznia 2012 r. zmienia się wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jaki przysługuje rodzicom adopcyjnym. Do 31 grudnia 2013 r. wynosi on:
1) do 4 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2) do 6 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Najniższy wymiar urlopu przysługującego pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia wyniesie 2 tygodnie.
Pracownikom korzystającym w dniu 1 stycznia 2012 r. z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje prawo do części dodatkowego urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem tego urlopu.
Zobacz również: Od 2012 r. dłuższy dodatkowy urlop macierzyński
Od dnia 1 stycznia 2014 r. wymiar omawianego urlopu będzie wynosił:
1) do 6 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2) do 8 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
W tym przypadku rodzice adopcyjni korzystający w dniu 1 stycznia 2014 r. z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego również mają prawo do części dodatkowego urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem dodatkowego urlopu.
Z początkiem 2012 r. urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego nie będzie przysługiwał rodzinie zastępczej zawodowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat