Z ważnych powodów można żądać rozwiązania przysposobienia
REKLAMA
REKLAMA
Ważnymi powodami są sytuacje wyjątkowe, gdy między przysposobionym a przysposabiającym powstał stan wrogości, więź rodzinna między nimi przestała istnieć i przysposobienie przestało pełnić swoją rolę. Należy mieć na względzie zawinione zachowanie się jednej czy drugiej ze stron, wskutek czego więź między nimi nie może być nadal utrzymana.
REKLAMA
Z chwilą rozwiązania stosunku przysposobienia ustają jego skutki. Jeżeli rozwiązanie nastąpiło po śmierci przysposabiającego, uważa się, że skutki przysposobienia ustały z chwilą jego śmierci.
Orzekając rozwiązanie stosunku przysposobienia, sąd może, stosownie do okoliczności, utrzymać w mocy wynikające z niego obowiązki alimentacyjne.
Nie jest dopuszczalne rozwiązanie przysposobienia, na które rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę bez wskazania osoby przysposabiającego.
Zobacz również: Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych od stycznia 2011 r.
Nazwisko przysposobionego
Przysposobiony zachowuje nazwisko nabyte przez przysposobienie oraz otrzymane w związku z przysposobieniem imię lub imiona. Jednakże z ważnych powodów sąd na wniosek przysposobionego lub przysposabiającego może w orzeczeniu o rozwiązaniu stosunku przysposobienia postanowić, że przysposobiony powraca do nazwiska, które nosił przed orzeczeniem przysposobienia. Na wniosek przysposobionego sąd orzeka o jego powrocie do poprzednio noszonego imienia lub imion.
Rozwiązanie a śmierć przysposobionego
Po śmierci przysposobionego lub przysposabiającego rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, chyba że przysposabiający zmarł po wszczęciu sprawy o rozwiązanie stosunku przysposobienia. W wypadku takim na miejsce przysposabiającego w procesie wstępuje kurator ustanowiony przez sąd.
Postępowanie o rozwiązanie przysposobienia
Do rozpoznawania spraw o rozwiązanie przysposobienia właściwy jest sąd rejonowy ogólnie właściwy dla pozwanego, a w braku podstaw do wytoczenia powództwa sąd miejsca zamieszkania powoda. Od pozwu w sprawie o rozwiązanie przysposobienia pobierana jest opłata stała w kwocie 200 zł.
Powództwo o rozwiązanie przysposobienia może wytoczyć także prokurator.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat