Żłobek czy klub malucha – opieka nad dzieckiem do 3 roku życia
REKLAMA
REKLAMA
Zasady funkcjonowania żłobka oraz klubu malucha uregulowane zostały w Ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Podstawową różnicą między tymi placówkami jest wiek dziecka, od którego może uczęszczać. Do żłobka możemy puścić dziecko, które ukończyło 20 tydzień życia. Kluby malucha z kolei przyjmują dzieci od ukończenia 1 roku życia.
REKLAMA
Obie placówki realizują funkcję opiekuńczą, edukacyjną oraz wychowawczą. Zarówno żłobek, jak i klub malucha ma za zadanie zapewnić dziecku opiekę w warunkach zbliżonych do domowych. Ponadto powinno zagwarantować opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną. Opieka taka polega chociażby na organizowaniu zabawy z elementami edukacji. Należy pamiętać, że takie zajęcia zabawowe muszą uwzględniać indywidualny rozwój dziecka.
Zobacz też: Załóż własny żłobek
Ile godzin może przebywać dziecko w żłobku lub klubie malucha?
Jest to kolejna różnica pomiędzy tymi placówkami. Kluby malucha pracują krócej. Mianowicie klub zapewni opiekę dziecku w wymiarze do 5 godzin dziennie względem każdego dziecka. Z kolei żłobek zajmie się maluchem do 10 godzin dziennie względem każdego dziecka. Opieka w żłobku może zostać wydłużona na wniosek rodzica i za dodatkową opłatą. Godziny pracy tych placówek powinny znajdować się w regulaminach organizacyjnych.
Kto sprawuje opiekę nad dzieckiem?
Zgodnie z przepisami w żłobku jeden opiekun sprawuje opiekę nad ośmiorgiem dzieci. Są jednak wyjątki od tej zasady. Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, wymaga szczególnej opieki lub nie ukończyło pierwszego roku życia – jeden opiekun może sprawować opiekę nad pięciorgiem dzieci. Podobnie wygląda to w klubie malucha.
Należy pamiętać o tym, że w żłobku, w którym jest więcej niż dwadzieścioro dzieci trzeba zatrudnić przynajmniej jedną pielęgniarkę lub położną.
Opiekun zatrudniony w żłobku lub klubie malucha musi posiadać także odpowiednie kwalifikacje:
- pielęgniarki,
- położnej,
- opiekunki dziecięcej,
- nauczyciela wychowania przedszkolnego,
- nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej,
- pedagoga opiekuńczo wychowawczego.
Zobacz też: Czym są prawa dziecka?
Ponadto opiekun musi posiadać, co najmniej wykształcenie średnie i mieć, co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do lat trzech albo odbyć 280-godzinne szkolenie, z czego co najmniej 80 godzin w formie zajęć praktycznych, polegających na sprawowaniu opieki nad dzieckiem pod kierunkiem opiekuna. Szkolenie takie opiekun ma obowiązek zrobić jeszcze przed zatrudnieniem w żłobku lub klubie malucha.
Kto jest uprawniony do tworzenia i prowadzenia żłobków oraz klubów malucha?
Podmioty, które mogą tworzyć i prowadzić żłobek lub klub malucha:
- gminy;
- osoby fizyczne;
- osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA