REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy okołoporodowe - roszczenia

Renata Skowronek-Kiesio
Robert Ofiara
Kancelaria Adwokacka
Błędy okołoporodowe - roszczenia. / Fot. Fotolia
Błędy okołoporodowe - roszczenia. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Błędy medyczne okołoporodowe wynikają z niestosowania się personelu medycznego do przyjętych procedur postępowania w trakcie prowadzenia pacjentki przez okres ciąży oraz w trakcie porodu, a ich skutki mogą dotykać zarówno matki jak i dziecka. Jakie roszczenia przysługują w przypadku zaistnienia błędu okołoporodowego?

Przykłady błędów okołoporodowych i ich skutków

Najczęstszymi błędami okołoporodowymi są: niewykonanie cesarskiego cięcia, pomimo wystąpienia ku temu przesłanek, zbyt późne wykonanie cesarskiego cięcia, nieprawidłowa diagnostyka stanu matki i płodu, doprowadzająca do nierozpoznania wady czy choroby, a co za tym idzie niepodjęcia na czas leczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Błędem medycznym okołoporodowym będzie również brak monitorowania stanu matki i dziecka lub niewystarczający monitoring stanu ich zdrowia w sytuacji podwyższonego ryzyka, doprowadzające w konsekwencji do uszczerbku na zdrowiu czy nawet śmierci matki czy dziecka.

Zarówno dla matki jak i dla dziecka konsekwencje błędu okołoporodowego mogą być tragiczne. Najczęstszymi skutkami zdarzeń medycznych tego rodzaju są, w przypadku dziecka: niedotlenienie noworodka, porażenie splotu ramiennego, złamanie obojczyka, uraz bioder noworodka, uraz czaszkowy, zachłyśnięcie się dziecka wodami płodowymi, etc. U matek, skutkami tymi są m.in. uszkodzenie/złamanie miednicy, wypadanie macicy, uszkodzenie pęcherza moczowego, krwawienia mogące doprowadzić nawet do zgonu.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Jakich roszczeń można dochodzić?

Roszczenia, jakich można dochodzić w związku z popełnionym błędem medycznym okołoporodowym, to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadośćuczynienie za krzywdę – jest to roszczenie, przysługujące poszkodowanym za ból fizyczny, cierpienia emocjonalne, jakich doświadczyli lub wciąż doświadczają w związku z popełnionym błędem okołoporodowym.

Kobieta, która w wyniku błędu personelu medycznego doznała uszczerbku i nie jest w stanie karmić piersią dziecka po jego urodzeniu, nie może trzymać swojego dziecka na rękach, również z tytułu braku bliskości z dzieckiem w jego pierwszych dniach życia może domagać się zadośćuczynienia.

Zadaj pytanie: FORUM

REKLAMA

Można również dochodzić zadośćuczynienia z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość poszkodowanego, spowodowanego niepożądanym postępowaniem personelu medycznego, utrudnień w życiu codziennym, jakie wiążą się z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu, ograniczeń w wyborze zawodu. Również widoczne inwalidztwo czy oszpecenie bliznami mogą stanowić podstawę dochodzenia zadośćuczynienia za krzywdę.

Odszkodowanie za poniesioną szkodę majątkową, tj. zwrot wszelkich wydatków, jakie zmuszeni byli ponieść rodzice na rzecz leczenia dziecka czy na rzecz leczenia matki w konsekwencji błędu lekarzy. Jeśli skutki dla zdrowia dziecka czy matki rzutują na ich przyszłość, powodują niezdolność do pracy bądź zwiększają ich potrzeby (konieczność dalszego leczenia, rehabilitacji, dostosowania otoczenia, mieszkania, zakup leków i przyrządów do ćwiczeń), wówczas obok zadośćuczynienia za krzywdę i odszkodowania za poniesioną szkodę majątkową, dochodzić można również renty.

Uprawnionymi do dochodzenia roszczeń w sytuacji, gdy z powodu błędu lekarskiego doszło do uszczerbku na zdrowiu, są poszkodowani, tj. matka lub dziecko (w imieniu niepełnoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy). Jeśli zaś w konsekwencji błędu okołoporodowego dochodzi do śmierci matki lub dziecka, roszczeń z tym związanych dochodzić mogą najbliżsi zmarłego. Roszczenia te, to zadośćuczynienie za krzywdę, odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej (w przypadku gdy zmarła osoba wnosiła do wspólnego budżetu znaczne środki na utrzymanie). Przepisy prawa dają też podstawę dochodzenia zwrotu kosztów pogrzebu.

W przypadku osób niepełnoletnich, roszczenia odszkodowawcze nie mogą przedawnić się wcześniej niż z upływem 2 lat po osiągnięciu pełnoletniości. 

Pracownica w ciąży - uprawnienia z Kodeksu pracy

Od czego zacząć?

Rozpoczynając walkę z placówkami zdrowia o dochodzenie swoich roszczeń w związku z błędem medycznym, pamiętać należy przede wszystkim o skompletowaniu całej dokumentacji medycznej w sprawie. Poszkodowany ma pełne prawo do uzyskania od placówki opieki zdrowotnej całej dokumentacji medycznej, tak swojej jak i dziecka. Na podstawie przepisów prawa, taka dokumentacja na wniosek osoby uprawnionej musi zostać wydana w całości i być poświadczona za zgodność z oryginałem.  W przypadku błędów okołoporodowych istotne jest zebranie nie tylko dokumentacji z czasu pobytu w szpitalu zaraz przed i po porodzie, ale też dokumentacji dotyczącej przebiegu ciąży. Należy pamiętać o konieczności uiszczenia niewielkiej opłaty za ksero dokumentów, które są następnie poświadczane za zgodność z oryginałem.

Przed wejściem na drogę postępowania sądowego należy poddać dokumentację medyczną odpowiedniej analizie. Najlepiej zasięgnąć opinii u specjalisty z zakresu ginekologii i neonatologii, bądź podjąć współpracę z kancelarią prawną, doświadczoną w analizie takiej dokumentacji pod kątem dochodzenia roszczeń za błąd medyczny. Podjęcie tego kroku uzasadnione jest z punktu widzenia charakteru postępowania mającego za przedmiot zdarzenie medyczne – takie postępowania są zwykle czasochłonne i wymagają opinii biegłych sądowych. Istotnym jest więc aby mieć solidne podstawy. Pamiętać należy, że o błędzie medycznym możemy mówić w przypadku odejścia przez personel medyczny od przyjętych standardów, które są niezgodne ze wskazaniami medycyny. Ponadto musi być to zachowanie zawinione, co w przypadku lekarzy, jako profesjonalistów, oznacza każde, nawet najmniejsze odejście od prawidłowego postępowania.

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra brukselska biurokracja

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA