Czy można podawać dzieciom leki na wycieczce szkolnej lub przedszkolnej?
REKLAMA
REKLAMA
Podawanie leków w szkole
REKLAMA
Obowiązkiem rodzica jest troska o jego zdrowie i to rodzic ponosi odpowiedzialność za zapewnienie mu niezbędnej opieki. Podczas gdy dziecko przebywa w placówce, profilaktyczna opieka zdrowotna nad nim jest realizowana przez pielęgniarkę środowiskową lub higienistkę szkolną. Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami reguluje kwestie opieki nad uczniem przewlekle chorym lub z niepełnosprawnościami, w tym konieczność podawania leków. Nie należy to do obowiązków nauczyciela czy innych pracowników, ale w przypadku takiej konieczności - leki mogą być podawane tylko za pisemną zgodą rodziców.
REKLAMA
Nie tylko uczeń przewlekle chory może wymagać podania medykamentu. Nagły ból brzucha, zęba czy głowy może wystąpić przecież i u ucznia zdrowego. W przypadku złego samopoczucia dziecka, w pierwszej kolejności dyrektor placówki czy nauczyciel powinien o sytuacji powiadomić rodziców. W miarę możliwości powinni oni odebrać jak najszybciej dziecko ze szkoły czy przedszkola. Nauczyciel czy inny pracownik ma obowiązek udzielić uczniowi pomocy przedmedyczne albo, w razie konieczności - wezwać pogotowie. Podawanie jakichkolwiek medykamentów bez porozumienia z rodzicami jest niedopuszczalne.
Podawanie leków na wycieczce
Wycieczka szkolna czy przedszkolna to sytuacja wyjątkowa. Zazwyczaj bowiem brak jest na niej pielęgniarki środowiskowej, a wiele ról pełni nauczyciel. Ponadto przepisy nie wskazują czy podawanie leków w okolicznościach, gdy dziecko przebywa pod opieką nauczyciela, ale poza placówką jest dopuszczalne. W tym przypadku kwestia dopuszczalności podawania leków lub nie powinna znaleźć się w regulaminie wycieczki.
Za bezpieczeństwo uczniów odpowiada dyrektor i on decyduje, jak postępować w sytuacji nagłej niedyspozycji ucznia na wycieczce, ustalając zasady postępowania podczas opieki nad uczniami poza placówką. Może dopuścić podanie leku przeciwbólowego, ale - podobnie jak w przypadku pobytu dziecka w szkole czy przedszkolu - wymagana jest prośba i zgoda rodziców.
Dyrektor może również w regulaminie wycieczki nie zezwolić na podawanie leków z różnych przyczyn. Na przykład: w placówce to pielęgniarka ocenia stan ucznia i podaje lek, nauczyciel na wycieczce może dokonać błędnej oceny - ból może być np. początkiem choroby. Ponadto dziecko może być uczulone na składnik leku, albo może być w nieodpowiednim wieku do jego podania. Warto pamiętać także, że podanie jakiegokolwiek leku, nawet popularnego i pozornie bezpiecznego jest obarczone ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.
Rodzic lub opiekun, który wyraził zgodę na podawanie leku swojemu dziecku powinien dostarczyć opiekunom wycieczki lek w oryginalnym opakowaniu razem z dawkowaniem, które zwykle stosuje w wymaganej sytuacji. Nauczyciel powinien wyrazić zgodę na podawanie leków dziecku na wycieczce. Dziecko nie może przyjmować żadnych leków bez nadzoru opiekuna.
Brak możliwości podania leków
Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy regulamin wycieczki nie dopuszcza podawania leków przeciwbólowych, a dziecko się źle czuje? Jeśli dziecko nie jest w stanie uczestniczyć w atrakcjach zaplanowanych w programie wycieczki, powinna mu zostać zapewniona należyta opieka i możliwość odpoczynku. O sytuacji należy również niezwłocznie powiadomić rodziców i ewentualnie ustalić dalsze metody postępowania.
Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. z 2019 r., poz. 1078)
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 900)
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA