REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dziecko w sieci? Narzędzia kontroli rodzicielskiej

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak chronić dziecko w sieci? Narzędzia kontroli rodzicielskiej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach w większości miejsc w Polsce dostęp do sieci jest czymś powszechnym i zwyczajnym. Coraz bardziej przesuwa się również granica pierwszego zetknięcia się z telefonem czy Internetem. To z jednej strony stały kontakt rodzica z dzieckiem, z drugiej – szereg zagrożeń. Jak chronić dziecko w sieci? 

Internet kiedyś i dziś

REKLAMA

Obecni rodzice nastolatków pierwsze telefony komórkowe dostawali prawdopodobnie w liceum (na potrzeby artykułu przyjmijmy, że to pokolenie urodzone w końcówce lat 80.). Rzecz jasna był to wówczas telefon jedynie do wysyłania smsów albo dzwonienia (a raczej „puszczania sygnałów”, bo za odebrane połączenie dzwoniący mógł słono zapłacić). O Internecie w telefonie nie było nawet mowy, a nawet ten dostępny w domu - pod postacią stałego łącza - należał do rzadkości. A jeśli już ktoś był szczęśliwcem ze stałym dostępem do sieci, raczej spędzał długie godziny na czatach, bo właściwie nie było nic innego. To oczywiście spore uproszczenie, ale fakt, Internet lat 90. jeszcze raczkował. Dość przypomnieć, że YouTube nie ma nawet dwudziestu lat! 

REKLAMA

Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Internet ewoluował w narzędzie dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki, bo niewiele jest osób, które nie mają go w swoim smartfonie. Dzisiejsze dzieci nabywają umiejętność „scrollowania” właściwie naturalnie, również do innych urządzeń elektronicznych podchodzą intuicyjnie. To, co z jednej strony jest wygodne, jest zarazem zagrożeniem. 

Pierwszy telefon - kiedy?

REKLAMA

Kiedy jest najlepszy moment na podarowanie dziecku pierwszego telefonu? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale są dane. Przeciętny wiek, w którym dzieci w Polsce dostają telefon z dostępem do sieci to 8 lat i 5 miesięcy. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB) w ramach projektu „Nastolatki 3.0”. Dzięki dostępowi do telefonu dzieci mogą pozostawać w stałym kontakcie z rówieśnikami, rozwijać swoje hobby czy oglądać ulubione filmy. Niestety, z drugiej strony czyhają niebezpieczeństwa, z których często rodzice nie zdają sobie sprawy. 

Dorosły człowiek niejednokrotnie napotyka w Internecie zagrożenia w postaci próby oszustwa, wyłudzenia danych, podejrzanych linków i, gdy nie zachowa czujności, może wiele stracić. Na dziecko czyha jeszcze więcej zagrożeń. Począwszy od treści nieadekwatnych do wieku przez zakupy w sieci po fora internetowe. 

Kontrola rodzicielska 

Tu z pomocą przychodzą narzędzia kontroli rodzicielskiej. Dzisiejsi rodzice nie w stanie uchronić dziecka przed całym złem tego świata, ale mogą nadzorować aktywność swoich podopiecznych w sieci. Narzędzia pomogą zabezpieczyć dziecko przed atakami cyberprzestępców czy nieodpowiednimi treściami.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Standardowa opcja kontroli rodzicielskiej występuje w większości modeli nowoczesnych smartfonów, zazwyczaj w kategorii Ustawienia. Wystarczy podążać za wskazówkami systemu konfigurując to ustawienie. Ponadto są dostępne również specjalne aplikacje kontroli rodzicielskiej na różne rodzaje oprogramowania. Jak działa taka kontrola rodzicielska? Najczęściej polega ona na połączeniu telefonu rodzica z telefonem dziecka i ustaleniu reguł korzystania z Internetu. Może to być blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych czy płatnych usług (jak sklepy internetowe, smsy premium) czy kontrola czasu przeznaczonego na korzystanie z Internetu (limity czasowe). 

Aplikacja mOchrona

W ramach projektu realizowanego w NASK-PIB powstała darmowa aplikacja stworzona dla rodziców z myślą o dzieciach. mOchrona jest darmową aplikacją Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). 

Funkcje aplikacji mOchrona: 

  • konto rodzica - pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu,
  • domyślnie zablokowane kategorie witryn z przemocą i treściami powszechnie uznanymi za nieodpowiednie dla dzieci (można to zmienić),
  • dziecko może wysłać prośbę o dostęp do zablokowanych treści,
  • aplikacja raportuje o czasie spędzonym przez dziecko np. w mediach społecznościowych,
  • aplikacja zaopatrzona jest w przycisk S.O.S. – dziecko może zaalarmować opiekuna o treści, która wzbudza jego niepokój. 

Aplikację można pobrać na Androida, iOS, HarmonyOS oraz Windows. 

Uświadomienie potencjalnych zagrożeń

Narzędzia kontroli rodzicielskiej to przydatna, a nawet i niezbędna rzecz, ale w pierwszej kolejności rodzic - przed podarowaniem dziecku telefonu czy komputera z dostępem do Internetu - powinien przygotować je do korzystania z sieci. Uświadomienie dziecku czyhających na niego zagrożeń to zwiększenie jego bezpieczeństwa. Pretekstów do dyskusji warto szukać w przykładach z życia znajomych czy bohaterów filmów, bo jedna rozmowa o zagrożeniach w sieci to może być za mało. Ponadto sama aplikacja do kontroli rodzicielskiej i sposób korzystania z niej również powinny być tematem do rozmowy. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA