REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dziecko w sieci? Narzędzia kontroli rodzicielskiej

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Jak chronić dziecko w sieci? Narzędzia kontroli rodzicielskiej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach w większości miejsc w Polsce dostęp do sieci jest czymś powszechnym i zwyczajnym. Coraz bardziej przesuwa się również granica pierwszego zetknięcia się z telefonem czy Internetem. To z jednej strony stały kontakt rodzica z dzieckiem, z drugiej – szereg zagrożeń. Jak chronić dziecko w sieci? 

Internet kiedyś i dziś

REKLAMA

Obecni rodzice nastolatków pierwsze telefony komórkowe dostawali prawdopodobnie w liceum (na potrzeby artykułu przyjmijmy, że to pokolenie urodzone w końcówce lat 80.). Rzecz jasna był to wówczas telefon jedynie do wysyłania smsów albo dzwonienia (a raczej „puszczania sygnałów”, bo za odebrane połączenie dzwoniący mógł słono zapłacić). O Internecie w telefonie nie było nawet mowy, a nawet ten dostępny w domu - pod postacią stałego łącza - należał do rzadkości. A jeśli już ktoś był szczęśliwcem ze stałym dostępem do sieci, raczej spędzał długie godziny na czatach, bo właściwie nie było nic innego. To oczywiście spore uproszczenie, ale fakt, Internet lat 90. jeszcze raczkował. Dość przypomnieć, że YouTube nie ma nawet dwudziestu lat! 

REKLAMA

Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Internet ewoluował w narzędzie dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki, bo niewiele jest osób, które nie mają go w swoim smartfonie. Dzisiejsze dzieci nabywają umiejętność „scrollowania” właściwie naturalnie, również do innych urządzeń elektronicznych podchodzą intuicyjnie. To, co z jednej strony jest wygodne, jest zarazem zagrożeniem. 

Pierwszy telefon - kiedy?

REKLAMA

Kiedy jest najlepszy moment na podarowanie dziecku pierwszego telefonu? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale są dane. Przeciętny wiek, w którym dzieci w Polsce dostają telefon z dostępem do sieci to 8 lat i 5 miesięcy. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB) w ramach projektu „Nastolatki 3.0”. Dzięki dostępowi do telefonu dzieci mogą pozostawać w stałym kontakcie z rówieśnikami, rozwijać swoje hobby czy oglądać ulubione filmy. Niestety, z drugiej strony czyhają niebezpieczeństwa, z których często rodzice nie zdają sobie sprawy. 

Dorosły człowiek niejednokrotnie napotyka w Internecie zagrożenia w postaci próby oszustwa, wyłudzenia danych, podejrzanych linków i, gdy nie zachowa czujności, może wiele stracić. Na dziecko czyha jeszcze więcej zagrożeń. Począwszy od treści nieadekwatnych do wieku przez zakupy w sieci po fora internetowe. 

Kontrola rodzicielska 

Tu z pomocą przychodzą narzędzia kontroli rodzicielskiej. Dzisiejsi rodzice nie w stanie uchronić dziecka przed całym złem tego świata, ale mogą nadzorować aktywność swoich podopiecznych w sieci. Narzędzia pomogą zabezpieczyć dziecko przed atakami cyberprzestępców czy nieodpowiednimi treściami.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Standardowa opcja kontroli rodzicielskiej występuje w większości modeli nowoczesnych smartfonów, zazwyczaj w kategorii Ustawienia. Wystarczy podążać za wskazówkami systemu konfigurując to ustawienie. Ponadto są dostępne również specjalne aplikacje kontroli rodzicielskiej na różne rodzaje oprogramowania. Jak działa taka kontrola rodzicielska? Najczęściej polega ona na połączeniu telefonu rodzica z telefonem dziecka i ustaleniu reguł korzystania z Internetu. Może to być blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych czy płatnych usług (jak sklepy internetowe, smsy premium) czy kontrola czasu przeznaczonego na korzystanie z Internetu (limity czasowe). 

Aplikacja mOchrona

W ramach projektu realizowanego w NASK-PIB powstała darmowa aplikacja stworzona dla rodziców z myślą o dzieciach. mOchrona jest darmową aplikacją Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). 

Funkcje aplikacji mOchrona: 

  • konto rodzica - pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu,
  • domyślnie zablokowane kategorie witryn z przemocą i treściami powszechnie uznanymi za nieodpowiednie dla dzieci (można to zmienić),
  • dziecko może wysłać prośbę o dostęp do zablokowanych treści,
  • aplikacja raportuje o czasie spędzonym przez dziecko np. w mediach społecznościowych,
  • aplikacja zaopatrzona jest w przycisk S.O.S. – dziecko może zaalarmować opiekuna o treści, która wzbudza jego niepokój. 

Aplikację można pobrać na Androida, iOS, HarmonyOS oraz Windows. 

Uświadomienie potencjalnych zagrożeń

Narzędzia kontroli rodzicielskiej to przydatna, a nawet i niezbędna rzecz, ale w pierwszej kolejności rodzic - przed podarowaniem dziecku telefonu czy komputera z dostępem do Internetu - powinien przygotować je do korzystania z sieci. Uświadomienie dziecku czyhających na niego zagrożeń to zwiększenie jego bezpieczeństwa. Pretekstów do dyskusji warto szukać w przykładach z życia znajomych czy bohaterów filmów, bo jedna rozmowa o zagrożeniach w sieci to może być za mało. Ponadto sama aplikacja do kontroli rodzicielskiej i sposób korzystania z niej również powinny być tematem do rozmowy. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA