Ubezpieczenie szkolne – jak działa? Zwrot kosztów leczenia urazu ręki lub nogi na wf-ie
REKLAMA
REKLAMA
Czemu warto wybrać ubezpieczenie szkolne?
Rodzice mogą przystąpić do umowy ubezpieczenia grupowego oferowanego praktycznie w każdej placówce oświatowej. Warto jednak podkreślić, że nie jest to obowiązkowe, a opiekunowie mają możliwość wyboru innego ubezpieczyciela i oferty, której warunki najlepiej odpowiadają ich potrzebom. Jako zabezpieczenie przed ewentualnymi niespodziewanymi sytuacjami, wielu rodziców decyduje się na zakup ubezpieczenia NNW (ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków).
Rodzice zdają sobie sprawę z korzyści wynikających z ubezpieczenia szkolnego i jego znaczenia dla dobrostanu ich dzieci. To doprowadziło do zwiększenia popytu na polisy, które pozwalają rodzicom na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i budżetu. Zwykle ochrona trwa 12 miesięcy, dzięki czemu dziecko zyskuje zabezpieczenie na czas roku szkolnego i wakacji – mówi Ewelina Kołodziejek, Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Osobowych w Colonnade.
REKLAMA
Czym jest ubezpieczenie szkolne?
Ubezpieczenie szkolne daje uczniom i przedszkolakom ochronę, która pozwala na pokrycie ewentualnych kosztów związanych z wypadkami czy chorobami w czasie pobytu w szkole lub przedszkolu. Może obejmować różne rodzaje ochrony, w tym:
- Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które pokrywa koszty leczenia, rehabilitacji lub świadczenia finansowe w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ucznia w wyniku wypadku szkolnego.
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które chroni dziecko przed roszczeniami osób trzecich w przypadku, gdy spowoduje szkodę ciała lub materialną w trakcie pobytu w szkole.
Ubezpieczenie indywidualne a grupowe
W przypadku ubezpieczenia indywidualnego, rodzic może nabyć ubezpieczenie bezpośrednio poprzez stronę internetową ubezpieczyciela. Proces ten nie wymaga pośrednictwa agenta. To rodzic jest ubezpieczającym i to on podejmuje decyzję dotyczącą wyboru firmy ubezpieczeniowej, wariantu ubezpieczenia oraz wysokości sumy i składki.
W przypadku ubezpieczenia grupowego, rodzic nadal ma wpływ na wybór wariantu ubezpieczenia, ale już z ograniczonej listy propozycji rekomendowanych przez pośrednika.
Dla rodziców ubezpieczających dzieci, wybór między indywidualnym a grupowym ubezpieczeniem może wpływać na stopień kontroli formalności, ale przede wszystkim daje dostęp do większej liczby różnych opcji. Z perspektywy ubezpieczycieli oba modele mają swoje zalety i wyzwania związane z zarządzaniem przygotowaniem ofert oraz obsługą posprzedażową.
Kiedy potrzebne jest ubezpieczenie szkolne?
Przykładem sytuacji, w której ubezpieczenie szkolne okazuje się nieocenione, są zajęcia wychowania fizycznego. Uprawianie sportów kontaktowych niesie ze sobą ryzyko kontuzji, a najczęstsze wypadki podczas aktywności sportowych to złamania lub skręcenia kończyn.
W razie nieszczęśliwego wypadku bardzo ważne jest szybkie udzielenie specjalistycznej pomocy, która często wiąże się z kosztami. Postawienie prawidłowej diagnozy ma kluczowe znaczenie dla dalszego leczenia, jednak wielokrotnie następstwa nieszczęśliwych wypadków pozostają odczuwalne przez długi czas. Zwłaszcza w przypadku złamań rehabilitacja może być długotrwała, mając na celu przywrócenie pełnej sprawności ruchowej. Dodatkowo, wypadek może mocno wpłynąć na psychikę osoby ubezpieczonej, dlatego w niektórych przypadkach również wsparcie psychologa staje się nieocenione.
Dla przykładu polisa SCHOOL PROTECT chroni przed finansowymi konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków osobę ubezpieczoną oraz jej bliskich. Rodzice i opiekunowie w razie potrzeby będą mogli zapewnić swoim dzieciom odpowiednią opiekę medyczną i rehabilitację, a także wsparcie psychologiczne. Ubezpieczenie szkolne staje się nie tylko formą ochrony finansowej, ale również zapewnieniem poczucia bezpieczeństwa dla najmłodszych uczestników życia szkolnego. To produkt chroniący dzieci, młodzież szkolną i studentów. Ochroną mogą zostać objęci także nauczyciele i pracownicy placówki oświatowej – dodaje Ewelina Kołodziejek, Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Osobowych w Colonnade.
Ubezpieczenie szkolne może obejmować również ochronę w sieci, w tym blokadę rodzicielską, ID monitoring, wsparcie w ochronie reputacji internetowej i pomoc psychologa.
Przykłady wypłat z ubezpieczenia szkolnego
Poniżej znajdują się realne przypadki, które pokazują, jak cenne może okazać się ubezpieczenie szkolne dla dzieci.
- Uraz kolana – gdy dziecko doznało kontuzji kolana, koszty leczenia wynoszące 10 000 PLN zostały pokryte dzięki ubezpieczeniu.
- Złamanie kości biodrowej podczas gry w piłkę – w trakcie uprawiania sportu doszło do złamania kości biodrowej. Dzięki ubezpieczeniu pokryte zostały koszty leczenia w wysokości 1 766 PLN, ale także rehabilitacji (2 500 PLN). Wypłacone zostało także 5 000 PLN z tytułu uszczerbku.
Przykłady te obrazują sytuacje, w których ubezpieczenie szkolne zapewniają wsparcie finansowe i pomaga pokryć koszty związane z nieprzewidywalnymi wydarzeniami.
Jak wybrać odpowiednią ofertę?
REKLAMA
Zanim podejmiemy decyzję w sprawie ubezpieczenia szkolnego, warto dokładnie przeczytać warunki oferty i sprawdzić, czy dostarcza oczekiwanej ochrony. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że zapewnią swoim dzieciom odpowiednie wsparcie i uzyskają pomoc w trudnych sytuacjach.
Ochrona i wsparcie w postaci ubezpieczenia szkolnego pozwalają na szybką reakcję w sytuacjach nieprzewidzianych oraz zminimalizowanie potencjalnych konsekwencji związanych z wystąpieniem nieszczęśliwego wypadku. Wdrażanie odpowiednich działań profilaktycznych oraz inwestowanie w środki zapewniające bezpieczeństwo uczniom staje się priorytetem dla placówek edukacyjnych i rodziców. Świadomość korzyści wynikających z ubezpieczenia szkolnego stale wzrasta.
Ile to kosztuje?
Koszt ubezpieczenia szkolnego zawsze jest zależny od zakresu ochrony, którą rodzic wybierze dla swojego dziecka. Mówimy o kwotach już od 50 PLN za cały okres ubezpieczenia, co oznacza, że zapewnienie finansowej ochrony dla dziecka w szkole nie narusza mocno domowego budżetu. Istotne, by przejrzeć dostępne oferty i wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom i oczekiwaniom rodziny. Dzięki temu nawet przy stosunkowo niewielkim koszcie można zyskać pewność, że dziecko będzie chronione w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat