400 plus dla dziecka bez kryterium dochodowego. Aktywny Rodzic i babciowe to przyszłość. Teraz można dostać to. Niezależnie od 800 plus.
REKLAMA
REKLAMA
- Niezależnie od 800 plus rodzice najmłodszych dzieci mogą otrzymać 400 plus
- 400 plus to nie zawsze 400 zł
Niezależnie od 800 plus rodzice najmłodszych dzieci mogą otrzymać 400 plus
Od kilku miesięcy w kontekście pomocy dla rodziców wychowujących dzieci mówi się głównie o programie Aktywny Rodzic i tzw. babciowym. Jednak póki co, rodzice najmłodszych dzieci nadal mogą skorzystać z 400,00 zł obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Prawo do tego dofinansowania nie jest uzależnione od dochodów rodziny, ale należy spełnić określone warunki. Dofinansowanie przysługuje na dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego albo jest objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna, ale tylko wówczas, gdy nie został na nie przyznany rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). W praktyce oznacza to, że dofinansowania można dostać na:
- pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie,
- pierwsze dziecko w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko rodzic otrzymuje świadczenie z RKO,
- drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy (a więc nie przysługuje na nie jeszcze świadczenie z RKO),
- drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które ma więcej niż 35 miesięcy i zostało już na nie pobrane świadczenie z RKO w łącznej przysługującej wysokości.
Świadczenie może przysługiwać również wówczas, gdy rodzice uprawnieni do RKO, zrezygnują z niego i podejmą decyzję o skorzystaniu z 400 plus. Istnieje więc możliwość, że żłobkowe zostanie również przyznane na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które ma więcej niż 12 miesięcy i mniej niż 35 miesięcy, jeśli jego rodzicom nie przyznano świadczenia z RKO.
REKLAMA
400 plus to nie zawsze 400 zł
Aby otrzymać dofinansowanie, dziecko musi uczęszczać do placówki wpisanej do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do odpowiedniego wykazu. Wniosek o jego przyznanie można złożyć elektronicznie, ale najwcześniej może to mieć miejsce w dniu, w którym dziecko zacznie korzystać z tych form opieki. Aby otrzymać dofinansowanie od dnia, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce, należy złożyć go w ciągu 2 miesięcy od tego dnia. Jeśli zostanie złożony później, dofinansowanie również zostanie przyznane, ale dopiero od miesiąca, w którym złożono wniosek.
400 zł świadczenia miesięcznie to maksymalna kwota dofinansowania, jaką można uzyskać. Nigdy jednak nie może ona przekraczać wysokości opłaty ponoszonej za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Do opłaty nie wlicza się opłaty za wyżywienie. Rodzice musza pamiętać także o tym, że pieniądze nie trafią do ich rąk – będą co miesiąc przekazywane bezpośrednio na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub na rachunek bankowy dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność. Świadczenie na dziecko będzie przysługiwało nie dłużej niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4 rok życia.
ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. z 2023 r. poz. 204 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat