Trzy miliony wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy wpłynęły już do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Złożone wnioski obejmują ponad 4,5 miliona dzieci. Od początku lutego ZUS przyznał 92 proc. świadczeń.
Wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy można składać od początku lutego. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Wnioski na nowy okres świadczeniowy
Rodzice i opiekunowie złożyli około 3 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Objęły one ponad 4,5 mln dzieci. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał 92 proc. świadczeń. Prezes ZUS Gertruda Uścińska zachęca rodziców do tego, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku o świadczenie. „Osobie, która to zrobi do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci 500 plus do 30 czerwca 2023 r.” – przypomina.
Wnioski tylko elektroniczne
Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.
Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane.
Do czego służy aplikacja mZUS
Aplikacja mobilna mZUS umożliwia szybkie i wygodne składanie wniosków nie tylko o świadczenia 500 plus, ale również o „Dobry start”, o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i o dofinansowanie żłobkowe.
Zusowska aplikacja to nie tylko świadczenia dla rodzin. Dzięki niej można również nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT), przejść do strony, która umożliwia rezerwację e-wizyty w ZUS, odczytać wiadomości, które pojawiły się na indywidualnym profilu na PUE czy otrzymać powiadomienia, które przypomną na przykład o możliwości składania wniosków na nowy okres świadczeniowy.
Aby aktywować aplikację, należy powiązać ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Proces aktywacji i powiązania aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. Bez posiadania profilu na PUE nie można korzystać z aplikacji.(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec