Jak złożyć wniosek o 500 plus przez aplikację mZUS?
REKLAMA
REKLAMA
Jak można złożyć wniosek o 500 plus?
Rodzice mogą ubiegać się o świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane „500 plus” za pośrednictwem:
REKLAMA
- portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia;
- PUE ZUS;
- aplikacji mZUS
- bankowości elektronicznej.
Kiedy składać wniosek?
Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres, który trwa od 1 czerwca do dnia 31 maja roku następnego. Wniosek o wsparcie na kolejny okres można złożyć od 1 lutego danego roku.
W przypadku urodzenia dziecka, wniosek warto złożyć w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia narodzin. Wówczas prawo do świadczenia ustala się od miesiąca urodzenia się dziecka. Jeżeli wniosek zostanie złożony po tym terminie, to prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
Co umożliwia aplikacja mZUS?
Aplikacja mZUS to rozwiązanie, które umożliwia dostęp do informacji i wnioskowania o świadczenia z ZUS.
W aplikacji mZUS można złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze lub świadczenie dobry start, a także sprawdzić status wysłanych wniosków. Aplikacja ułatwia też otrzymywanie powiadomień czy nawiązanie kontaktu telefonicznego z infolinią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Inna z funkcji polega na przejściu do strony umożliwiającej rezerwację e-wizyty w ZUS.
Jak zainstalować aplikację mZUS?
Do instalacji aplikacji niezbędne jest posiadanie aktywnego profilu na portalu PUE ZUS.
Aplikację mZUS można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Jak informuje ZUS, minimalne wymagania dla systemów iOS oraz Android to:
- wersja 13 (iOS)
- wersja 7 (Android).
Zainstalowaną aplikację należy połączyć ze swoim profilem w PUE ZUS.
Aby to zrobić, trzeba zalogować się do PUE ZUS. Następnie w menu bocznym Ustawienia należy wybrać Urządzenia mobilne i kliknąć Nowe urządzenie. Na ekranie powinien wyświetlić się kod QR w oraz ciąg znaków, który zawiera kod aktywacyjny urządzenia. Następnym krokiem jest uruchomienie aplikacji na urządzeniu mobilnym i zapoznanie się z regulaminem. Kolejna czynność to zeskanowanie kodu QR wygenerowanego w PUE ZUS lub wprowadzenie kodu ręcznie. Jeśli skanujemy kod QR, to wcześniej zezwalamy aplikacji mobilnej na dostęp do kamery. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie kodu weryfikacyjnego, który otrzymamy na numer telefonu albo adres e-mail i ustawienie czterocyfrowego kodu PIN.
Wniosek o 500 plus w mZUS
Istnieje kilka opcji składania wniosku w zależności od tego, jakich czynności wcześniej dokonywał użytkownik. Można utworzyć nowy wniosek czy kontynuować rozpoczęty.
Co istotne, aplikacja umożliwia też złożenie wniosku na podstawie wniosku z poprzedniego okresu. Jak to zrobić?
REKLAMA
Otóż w takim przypadku należy wybrać z ekranu głównego opcję Złóż wniosek. W kolejnym widoku zostaniemy zapoznani z kilkoma ważnymi informacjami. Aby przejść do kolejnej strony, należy użyć przycisku Dalej. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie Na podstawie wcześniej złożonego wniosku – przejdź do podsumowania i wyślij i użycie funkcji Dalej. Wniosek, na postawie którego chcemy złożyć nowy dokument, wybieramy za pomocą przycisku WYBIERAM. Następnie uzupełniamy dane we wniosku i wybieramy Dalej. Zamykamy komunikat o potrzebie weryfikacji danych. Po weryfikacji wszystkich danych zapoznajemy się z zapoznaj się z pouczeniami i akceptujemy wymagane oświadczenia. Klikamy Złóż wniosek. W tym momencie na ekranie powinna pojawić się informacja, że wniosek został wysłany do ZUS. Jeśli chcemy powrócić na ekran główny, to klikamy Wróć na ekran główny.
Pamiętajmy, iż nie można przejść do kolejnego kroku, jeżeli któreś z pól zostało wypełnione niepoprawnie. Przed wysyłką wniosku wyświetla się podsumowanie, w którym można sprawdzić zgodność danych.
Status wniosku w aplikacji mZUS można sprawdzić za pomocą menu bocznego w zakładce Moje wnioski.
Gdzie można znaleźć dodatkowe informacje?
Przydatne informacje udostępnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych m.in. na stronie https://www.zus.pl/mzus, gdzie można znaleźć szczegółowe instrukcje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Opracowano na podstawie:
- Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j. t. Dz. U. z 2022 r., poz. 1577)
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat