500+ i RKO dla uchodźców z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
500+ i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy
Uchodźcy, którym zostanie nadany numer PESEL oraz będą mieli konto w polskim banku, adres e-mail, i polski numer telefonu będą mogli składać wnioski do ZUS o wypłatę 500+ a także pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia uzyskują dzięki przyjętej przez rząd specustawie. ZUS już niedługo udostępni wnioski w języku ukraińskim.
REKLAMA
Specustawa dotycząca obywateli Ukrainy a 500+
W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
- Dzięki temu będą mogli oni starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku w czasie ich pobytu z dziećmi w Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Do złożenia wniosku potrzebny jest PESEL rodzica oraz dziecka, konto w polskim banku, adres e-mail oraz polski numer telefonu. Bez tego złożenie wniosku nie będzie możliwe – przestrzega rzeczniczka.
Wnioski w języku ukraińskim
W ZUS są opracowywane wnioski w języku ukraińskim. Można je będzie składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
- To gwarantuje szybkie rozpatrzenie wniosków i przyznanie uchodźcom pieniędzy – wyjaśnia Kowalska-Matis.
REKLAMA
Rzeczniczka zapewnia, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia. System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. ZUS ma w tym zakresie bogate doświadczenie, które będzie bardzo pomocne i pozwoli na to, aby pomoc państwa polskiego była udzielana możliwie jak najbardziej sprawnie.
Rzeczniczka podkreśla, że specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj, jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę. Specustawa jedynie skraca ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat