500 plus bez corocznego składania wniosku [PROJEKT]
REKLAMA
REKLAMA
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw.
REKLAMA
500 plus - wnioski tylko elektronicznie
Jedną z proponowanych zmian jest wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków o świadczenie wychowawcze (tzw. 500 plus).
Ponadto wypłata świadczeń miałaby się odbywać jedynie w formie bezgotówkowej.
500 plus obsługiwany przez ZUS
Jednostką obsługującą program ma być Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Obecnie zajmują się tym jednostki samorządu terytorialnego (wójt, burmistrz, prezydent miasta). Jeżeli sprawa wymaga decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego, to instytucją właściwą jest wojewoda.
Przejęcie obsługi przez ZUS ma się odbywać stopniowo.
Wypłata 500 plus przez ZUS w 2022 r.
ZUS będzie wypłacał od 1 stycznia 2022 r. przyznane przez siebie świadczenia wychowawcze. Sprawy dotyczące prawa do świadczeń za okresy przed 1 stycznia 2022 r. mają być realizowane do zakończenia postępowania przez dotychczasowe organy.
Obsługą spraw, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego do 31 maja 2022 r. będzie zajmował się wojewoda. Organy samorządowe będą wypłacały świadczenia do końca okresu, na jaki zostały przyznane.
Wnioski o 500 plus w 2022 r.
Od 1 lutego 2022 r. – zgodnie z projektem – ZUS ma przyjmować wnioski na kolejny okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r.
500 plus w ramach koordynacji - jakie zmiany?
Projekt zakłada, iż świadczenie będzie przysługiwało w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju.
500 plus bez corocznego składania wniosku od 2023 r.
Projektowane przepisy przewidują też odejście od konieczności składania wniosku co roku.
Odnawianie prawa do świadczenia na kolejny okres ma wynikać z przepisów prawa i odbywać się automatycznie.
Optymalizacja przyznawania świadczeń
Celem zmian jest optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia i redukcja kosztów jego obsługi. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekonuje też, że zmiany ograniczą ryzyko zarażenia COVID-19 m.in. poprzez eliminacje bezpośrednich kontaktów przy osobistym składaniu wniosku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat