REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia z programu „Dobry start” w 2021 r. – jakie zmiany?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Trwają prace legislacyjne nad nową ustawą o świadczeniu dobry start. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r. /Fot. Shutterstock
Trwają prace legislacyjne nad nową ustawą o świadczeniu dobry start. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r. /Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Terminy na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start” w 2021 r. mają się zmienić. Przewidują to przepisy nowej ustawy, której wejście w życie zaplanowano na początek przyszłego roku.

UWAGA! W 2021 r. obowiązują dotychczasowe terminy, czyli 1 lipca dla wniosków elektronicznych i 1 sierpnia dla wniosków tradycyjnych. Czytaj więcej w artykule pt. 300 plus w 2021 r. – od kiedy wnioski o świadczenie dobry start?

REKLAMA

Trwają prace legislacyjne nad nową ustawą o świadczeniu dobry start. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Obecnie zasady dotyczące wypłaty świadczeń są uregulowane w uchwale i rozporządzeniu Rady Ministrów.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Co zawierają projektowane przepisy?

REKLAMA

Wiele zasad dotyczących przyznawania świadczenia dobry start się nie zmieni. Tak jak dotychczas ma ono przysługiwać jednorazowo w wysokości 300 zł na uczące się dziecko. Świadczenie nie będzie przysługiwało na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkole (czyli uczęszczające do tzw. zerówki).

Zmianie mają ulec terminy przyjmowania wniosków. Projekt ustawy wprowadza również szczególny tryb postępowania w przypadku zmiany miejsca zamieszkania wnioskodawcy oraz osoby, której świadczenie zostało przyznane, ale nie nastąpiła jeszcze jego wypłata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, iż liczba dzieci uprawnionych do świadczeń dobry start wyniesie od 4 518 tys. uczniów w 2021 r. do 4 611 tys. uczniów w 2026 r. i latach następnych.

Wnioski o świadczenie dobry start w 2021 r. w nowym terminie

Zgodnie z projektem ustawy w 2021 r. wnioski o świadczenie dobry start będzie można złożyć od 1 kwietnia drogą pisemną, a elektroniczne - od 1 lutego.

Tak jak dotychczas o świadczenia będzie można wnioskować do 30 listopada 2021 r.

To, kiedy pieniądze wpłyną na konto wnioskodawcy, uzależnione jest od terminu złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku.

W przypadku wniosków złożonych od 1 lutego do 30 czerwca 2021 r., ich rozpatrzenie oraz wypłata świadczeń powinna nastąpić w okresie lipiec-sierpień. Jeżeli wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, to wypłata nastąpi w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Procedura w przypadku zmiany miejsca zamieszkania wnioskodawcy

Gdy gminny organ rozpatrujący wniosek, poweźmie informację o zmianie miejsca zamieszkania osoby wnioskującej o świadczenie, to przekaże dokumenty do gminnego organu właściwego dla nowego miejsca zamieszkania.

Jeżeli jednak zmiana miejsca zamieszkania nastąpi po przyznaniu świadczenia, to właściwym pozostanie organ , który przyznał świadczenie.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. z 2018 r., poz. 1061 z późn. zm.)

Uchwała Nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu "Dobry start" (M. P. z 2018 r., poz. 514)

Projekt ustawy o świadczeniu dobry start (etap legislacyjny: przekazany do Komisji Prawniczej)

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę - czy trzeba uczyć się go na nowo? Co się zmieni od 2026 roku?

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę stanowi jedną z ważniejszych regulacji rynku pracy, wpływając bezpośrednio na sytuację finansową pracowników oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawców. W ostatnich latach obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej.

Problemy z e-Doręczeniami. Radca prawny: nie ma pewności, że pisma dotrą w terminie. Papierowe listy polecone ratują sytuację

System e-Doręczeń działa wolno, co rodzi obawy o terminowe doręczanie przesyłek – wskazała radca prawny Magdalena Kordas w rozmowie z PAP. Poczta Polska 21 stycznia 2025 r. zapowiedziała zmiany, które mają przyspieszyć działanie systemu. Wsparcie Poczcie Polskiej zaoferował Centralny Ośrodek Informatyki (COI), o czym poinfomował w komunikacie.

Co wpływa na wysokość emerytury? Głównie długość okresów składkowych ale także dzień zakończenia pracy ma znaczenie

O wysokości emerytury decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest to ile zgromadziłeś na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło. Ale znaczenie ma także dzień rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę.

Ceny masła - jak będzie w 2025 roku? Średnio za kostkę: 8-9 zł, czy raczej 9-11 zł? Duże różnice między sklepami

W 2024 r. masło w sklepach przeżyło prawdziwą „huśtawkę cenową”. Od ponad 14% spadków do 37% wzrostów. Było też mniej promocji niż rok wcześniej. A co nas czeka w 2025 roku? Masło stanieje, czy będzie droższe?

REKLAMA

Ile podatku trzeba zapłacić za komórkę? To zależy. Kolejna niespodzianka po nowelizacji. Sprawdź ile zapłacisz w 2025 roku

Podatnicy mają duży udział w procesie wymiaru podatku od nieruchomości. Muszą więc również posiadać w tym zakresie niezbędną wiedzę. Tymczasem po nowelizacji podatku od nieruchomości, która obowiązuje od 2025 roku, nie jest oczywiste, jaki podatek trzeba zapłacić od komórki.

Sąd: Emerytka z 2010 r. nie może skorzystać z wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

Jest zamieszanie w sprawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Emeryci nie wiedzą, czy podlegają pod ten wyrok, czy nie. I niekiedy niepotrzebnie składają wnioski o ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS, a po decyzji odmownej kierują odwołanie do sądu okręgowego.

Wniosek o rentę wdowią. ZUS: te błędy są najczęstsze. Jak wypełnić prawidłowo?

ZUS informuje jakie błędy najczęściej są popełniane w składanych wnioskach o rentę wdowią. I jednocześnie wskazuje, że nie ma potrzeby śpieszyć się z wnioskiem. Jest jeszcze bardzo dużo czasu - trzeba zdążyć przed lipcem, bo dopiero od lipca renta wdowa będzie wypłacana. Ważne jest, aby wniosek został wypełniony prawidłowo i aby wszystkie odpowiednie rubryki zostały zaznaczone właściwie. W ten sposób można uniknąć wzywania przez ZUS do uzupełnienia albo nawet odrzucania wniosku.

Ukradł pieniądze z puszek WOŚP i wydał je na alkohol. Teraz grozi mu wysoka kara

35-latek okradł trzy puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdujące się w jednym z supermarketów w Ostrołęce. Usłyszał zarzuty.

REKLAMA

SN: Jak zasiedzieć współudział w działce? Trzeba stanowczo demonstrować, że działka jest moja

Zasiedzenie cudzego udziału w działce tylko wtedy, gdy posiadacz tego udziału zachowywał się jak właściciel działki (ma przecież tylko ułamek jej własności). Uważał siebie za wyłącznego właściciela nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności i dawał termu wyraz na zewnątrz. Nie ma znaczenia, że np. Anna miała 60% udziałów w działce, a Piotr 40%. I tak Piotr może zasiedzieć 60% należące do Anny. Musi się tylko zachowywać jakby całość należała do niego (np. ogrodzić, postawić jakieś budowle, dostać zezwolenia na prace z urzędu).

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd?

Obowiązkowe wycieczki dla wszystkich uczniów w roku szkolnym 2025/2026? Co zrobił z tą sprawą rząd? Jeszcze w sierpniu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz informował o założeniach programowych projektu PSL dotyczącego wychowania patriotycznego w szkołach.

REKLAMA