Świadczenia z programu „Dobry start” w 2021 r. – jakie zmiany?
REKLAMA
REKLAMA
UWAGA! W 2021 r. obowiązują dotychczasowe terminy, czyli 1 lipca dla wniosków elektronicznych i 1 sierpnia dla wniosków tradycyjnych. Czytaj więcej w artykule pt. 300 plus w 2021 r. – od kiedy wnioski o świadczenie dobry start?
REKLAMA
Trwają prace legislacyjne nad nową ustawą o świadczeniu dobry start. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Obecnie zasady dotyczące wypłaty świadczeń są uregulowane w uchwale i rozporządzeniu Rady Ministrów.
Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!
Co zawierają projektowane przepisy?
REKLAMA
Wiele zasad dotyczących przyznawania świadczenia dobry start się nie zmieni. Tak jak dotychczas ma ono przysługiwać jednorazowo w wysokości 300 zł na uczące się dziecko. Świadczenie nie będzie przysługiwało na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkole (czyli uczęszczające do tzw. zerówki).
Zmianie mają ulec terminy przyjmowania wniosków. Projekt ustawy wprowadza również szczególny tryb postępowania w przypadku zmiany miejsca zamieszkania wnioskodawcy oraz osoby, której świadczenie zostało przyznane, ale nie nastąpiła jeszcze jego wypłata.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, iż liczba dzieci uprawnionych do świadczeń dobry start wyniesie od 4 518 tys. uczniów w 2021 r. do 4 611 tys. uczniów w 2026 r. i latach następnych.
Wnioski o świadczenie dobry start w 2021 r. w nowym terminie
Zgodnie z projektem ustawy w 2021 r. wnioski o świadczenie dobry start będzie można złożyć od 1 kwietnia drogą pisemną, a elektroniczne - od 1 lutego.
Tak jak dotychczas o świadczenia będzie można wnioskować do 30 listopada 2021 r.
To, kiedy pieniądze wpłyną na konto wnioskodawcy, uzależnione jest od terminu złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku.
W przypadku wniosków złożonych od 1 lutego do 30 czerwca 2021 r., ich rozpatrzenie oraz wypłata świadczeń powinna nastąpić w okresie lipiec-sierpień. Jeżeli wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, to wypłata nastąpi w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Procedura w przypadku zmiany miejsca zamieszkania wnioskodawcy
Gdy gminny organ rozpatrujący wniosek, poweźmie informację o zmianie miejsca zamieszkania osoby wnioskującej o świadczenie, to przekaże dokumenty do gminnego organu właściwego dla nowego miejsca zamieszkania.
Jeżeli jednak zmiana miejsca zamieszkania nastąpi po przyznaniu świadczenia, to właściwym pozostanie organ , który przyznał świadczenie.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o świadczeniu dobry start (etap legislacyjny: przekazany do Komisji Prawniczej)
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA