Wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus) - nowy wzór i zasady od 1 lipca 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Co zmieni się od 1 lipca 2019 r.?
W nowym okresie zasiłkowym świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane 500 plus będzie wypłacane bez względu na kryterium dochodowe.
REKLAMA
Dotychczas niezależnie od dochodu świadczenie przysługiwało na drugie i kolejne z dzieci w rodzinie. Rodzice, którym obecnie nie przysługuje wsparcie na pierwsze dziecko, a jedynie na kolejne, w nowym okresie zasiłkowym powinni złożyć jeden wniosek, obejmujący wszystkie dzieci. Najlepiej dokonać tego do 30 września 2019 r., aby wsparcie na pierwsze dziecko zostało wypłacone z wyrównaniem od lipca.
Ważne zmiany dotyczą również świadczeń dla nowonarodzonych dzieci. Rodzice będą mogli składać wnioski w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka, pieniądze zaś zostaną wypłacone z wyrównaniem od dnia narodzin. Nowe przepisy dotyczą dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 r. Samotni rodzice nie będą już musieli spełniać wymogu ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica.
Nie zmieni się wysokość świadczeń.
Zobacz również: 500 plus – do którego roku życia dziecka przysługuje świadczenie?
Kiedy i jak złożyć wniosek?
Wnioski w formie elektronicznej przez portal Emp@tia, portal PUE ZUS, a także za pośrednictwem bankowości elektronicznej będzie można składać już od 1 lipca 2019 r. Od 1 sierpnia możliwe będzie złożenie dokumentów papierowo: w urzędzie lub listownie pocztą.
Zobacz również: Wniosek o świadczenie 500 plus – kto powinien złożyć?
Dokumenty najlepiej złożyć do 30 września 2019 r. Wówczas wypłata świadczenia nastąpi w odpowiednim terminie z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r.
Zobacz więcej: 500 plus w 2019 r. – kiedy złożyć wniosek?
Warto pamiętać, iż świadczenia na podstawie wniosków złożonych od 1 lipca 2019 r. będą ustalane na wydłużony okres, trwający do 31 maja 2021 r.
Co znajdzie się we wniosku o świadczenie wychowawcze?
Wniosek będzie zawierał:
- nazwę i adres organu właściwego;
- dane dotyczące wnioskodawcy (imię, nazwisko, data urodzenia, adres miejsca zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, numer PESEL ewentualnie numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres poczty elektronicznej i numer telefonu w przypadku ich posiadania);
- dane dziecka lub dzieci, na które wnioskodawca ubiega się o przyznanie świadczenia (imię i nazwisko, data urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo, płeć, numer PESEL ewentualnie seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość);
- informacje o innych osobach, podane przez osobę ubiegającą się o przyznanie świadczenia wychowawczego – jeżeli w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego;
- klauzulę o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Aby uzyskać świadczenie, wnioskodawca musi złożyć również odpowiednie oświadczenia. Będą one zawierały dane wnioskodawcy i osoby, której oświadczenia dotyczą, opis okoliczności potwierdzających spełnienie warunków do przyznania wsparcia oraz klauzulę o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Dokumenty uwzględniane przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze
Dla wykazania uprawnienia do świadczenia mogą okazać się niezbędne takie dokumenty jak m. in. karta pobytu, decyzja o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt na terytorium RP, zaświadczenie o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie, odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostawanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców, orzeczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka.
Nowy wzór wniosku można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
pdf wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego – sw-1
pdf załącznik do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego – sw-1z
Informacja zamiast decyzji
Jeżeli wnioskodawcy zostanie przyznane świadczenie, wówczas otrzyma on na wskazany we wniosku adres e-mail informację potwierdzającą. Osoby, które nie posiadają adresu poczty elektronicznej będą mogły same odebrać w formie papierowej. Nieodebranie informacji nie będzie skutkowało wstrzymaniem wypłaty pieniędzy. Decyzje administracyjne będą wydawane w przypadku odmowy, uchylenia, zmiany prawa do świadczenia wychowawczego oraz w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.
Podstawa prawna:
Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (etap legislacyjny: uzgodnienia)
Polecamy serwis: 500 plus
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA