Odwołanie darowizny sprzedanej przez obdarowanego
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 898 § 1 kodeksu cywilnego darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonana, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Należy rozważyć czy oświadczenie darczyńcy o odwołaniu darowizny samochodu ma skutek rzeczowy, czyli automatycznie powoduje przejście na darczyńców własność auta, czy też jedynie obligacyjny w tym sensie, że stwarza dla obdarowanego obowiązek przeniesienia własności z powrotem na darczyńców. Odwołanie darowizny nie jest umową ale jednostronną czynnością prawna, której skuteczność zależy od dopuszczenia się przez obdarowanego rażącej niewdzięczności.
REKLAMA
Konsekwencje odwołania darowizny.
Skutek odwalania darowizny kodeks cywilny normuje w art. 898 § 2, który stanowi, że w takiej sytuacji zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Oznacza to ze korzyść uzyskana z darowizny staje się od chwili odwołania bezpodstawna i właśnie dlatego rodzi obowiązek zwrotu.
Zobacz: Darowizna nieruchomości należącej do małżonków
W związku z tym należy przyjąć, ze oświadczenie odwołujące darowiznę samochodu z powodu rażącej niewdzięczności nie powoduje przejścia własności auta z obdarowanego na darczyńcę, lecz stwarza jedynie obowiązek zwrotu przedmiotu odwołanej darowizny. Po odwołaniu darowizny kuzyn traktowany jest jako osoba, która uzyskała korzyść majątkową bez podstawy prawnej i dlatego też zobowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a ponieważ w tej sytuacji nie jest to możliwe- do zwrotu korzyści, którą w sytuacji zbycia samochodu uzyskał w zamian.
Jak odzyskać przedmiot odwołanej darowizny?
Jeżeli darczyńcy bardzo zależy na odzyskaniu samochodu powinien przyjrzeć się umowie sprzedaży auta i sprawdzić czy strony nie zastrzegły w niej możliwości odstąpienia od umowy. Ważne jest także jakie powody odstąpienia zostały wymienione w umowie. Mogą one być zbliżone do powodów uzasadniających odwołanie darowizny. W przypadku wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawarta. Odstąpienie spowoduje przejście własności rzeczy z powrotem na nabywcę czyli w tym przypadku na darczyńców.
Zobacz serwis: Umowa darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat