REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy mozna odwołać niewykonaną darowiznę?

Subskrybuj nas na Youtube
Odwołanie darowizny jest co do zasady czynnością nadzwyczajną – godzącą w pewność obrotu.
Odwołanie darowizny jest co do zasady czynnością nadzwyczajną – godzącą w pewność obrotu.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli przyrzeczona darowizna nie została jeszcze wykonana (np. przedmiot nie został jeszcze wydany obdarowanemu)- darczyńca może darowiznę odwołać powołując się na niedostatek.

Art. 896 Kodeksu cywilnego

Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze nie wykonaną, jeżeli po zawarciu umowy jest stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

Objaśnienie

REKLAMA

Darowizna niewykonana

Oznacza to sytuację, w po zawarciu umowy darowizny, nie został obdarowanemu przekazany przedmiot darowizny.

Darczyńca zobowiązał się przekazać kwotę 10.000 zł w ciągu 14 dni od daty sporządzenia aktu notarialnego.

Zobacz: Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy jest to niemożliwe ?

Czasami dokonanie darowizny dokonuje się na podstawie samej umowy – np. jeśli ustanawia się ograniczone prawo rzeczowe na rzecz obdarowanego (np. służebność gruntową), czy umarza dług. Wówczas nie można mówić o darowiźnie niewykonanej.

Zmiana stanu majątkowego

Ustawodawca stwierdził, iż możliwość odwołania darowizny może nastąpić jeśli po sporządzeniu umowy (a przed jej wykonaniem) stan majątkowy darczyńcy uległ takiemu pogorszeniu, że wykonanie darowizny:

  • spowoduje taki uszczerbek w jego majątku, że nie będzie miał środków na zaspokojenie własnych USPRAWIEDLIWIONYCH POTRZEB.
    • Oznacza to, że wartość, lub rodzaj przedmiotu darowizny, w obecnym stanie majątkowym uniemożliwi darczyńcy normalne życie – zakup leków, jedzenia, czy odzieży, utrzymanie domu, spłatę kredytu itp.
  • nie będzie mógł wywiązać się z obowiązku alimentacyjnego.
    • Obowiązek alimentacyjny nie oznacza tylko potocznego „płacenia alimentów”. Prawie każdy jest bowiem zobowiązany do pomocy i łożenia na rzecz członków najbliższej rodziny : dzieci, małżonka, rodziców, dziadków- jeśli darczyńca ma na swoim utrzymaniu takie osoby – usprawiedliwione jest również odwołania darowizny, jeśli jej wykonanie nie pozwoliłoby na ich utrzymanie.

Wysokość zmiany majątkowej.

Odwołanie darowizny jest co do zasady czynnością nadzwyczajną – godzącą w pewność obrotu. Stąd zmiana majątkowa na niekorzyść darczyńcy musi być istotna – i nagła. Wysokość straty musi uniemożliwiać normalną egzystencję – w odpowiadającą wiekowi, stanowi zdrowia i ilości podopiecznych darczyńcy:

Zobacz: Pomoc prawna

Jan B. Postanowił darować swojemu bratu kwotę 100.000 zł. W międzyczasie jednak w wyniku krachu na giełdzie stracił wszystkie oszczędności – a że giełda była jego jedynym źródłem utrzymania – stracił wszystko. Kwota darowizny – jako znaczna pozwoliła by mu na powrót do normalności.Janusz B. posiadał 2 mieszkania. W akcie darowizny zobowiązał się do przeniesienia własności jednego z nich na rzecz siostry – jak tylko wyprowadzi się lokator, który je wynajmował. Umowa docelowa miała być zawarta do tego czasu. W międzyczasie jego mieszkanie doszczętnie spłonęło- i utracił miejsce zamieszkania. Stąd postanowił odwołać darowiznę.

Sposób odwołania.

Odwołanie darowizny nie dokonanej następuje w drodze pisemnego oświadczenia, które należy przedłożyć obdarowanemu- tak, aby mógł się z nim zapoznać.

Zważywszy na to, że umowa jest niewykonana, nie ma potrzeby występowania na drogę sądową.

W oświadczeniu powinno znaleźć się:

  •  oświadczenie o odwołaniu darowizny, wraz z oznaczeniem przedmiotu darowizny
  •  uzasadnienie, wskazujące na przyczyny odwołania darowizny.

 Jeśli darowizna nie miała formy aktu notarialnego, obdarowany nie będzie mógł domagać się wydania przedmiotu – a samo odwołanie darowizny będzie tylko formalnością, nie zagrożoną postępowaniem sądowym. Umowa taka jest ważna bowiem jedynie jeśli zostanie wykonana.

Zobacz serwis: Wykonanie i odwołanie darowizny

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po co emerytowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

„Jestem już na emeryturze, którą wypłaca mi ZUS. Mój stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie w przypadku osoby starszej” – pyta Czytelniczka.

Brak podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego do 2028 r. Umiarkowany stopień niepełnosprawności poza nowymi świadczeniami?

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

QUIZ z polskich przysłów i powiedzeń. Potrafisz je dokończyć? Już na 5. pytaniu będzie pod górkę
W tym quizie prosimy Was o dokończenie popularnych przysłów o raz powiedzeń. Wiele z nich weszło na stałe do codziennego języka. Używamy ich dosyć często, ale zdarza się, że je mylimy. Dacie radę?
ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

REKLAMA

NSA: Po przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł) osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany) wybierze wyższe świadczenie

NSA wskazał na ważny niuans. Opiekun osoby niepełnosprawnej (matka) ma zasiłek stały. Podstawą dla tego zasiłku była całkowita niezdolność do pracy. Opiekun w świadczeniu pielęgnacyjnym musi być zdolny do pracy. Tylko wtedy może zrezygnować z pracy dla wykonania zadania opieki nad osobą niepełnosprawną (tu córka leżącą, stopień znaczny niepełnosprawności, pełna niesamodzielność). Pomimo zasiłku stałego (i niezdolności do pracy) matka została uznana dla świadczenia pielęgnacyjnego za osobę potencjalnie zdolną do pracy. Jak to jest możliwe? Na pozór wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe.

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

Nowy limit zwolnienia z abonamentu RTV. Więcej osób już może skorzystać z tego zwolnienia

Opłaty abonamentowe nie są lubiane, ale – niestety – ciągle obowiązkowe. Mimo obietnic likwidacji abonament RTV ma się dobrze i nadal należy go opłacać. Na szczęście niektórzy są zwolnieni od tego przykrego obowiązku. Liczba tych szczęściarzy niedawno się powiększyła. Kogo to dotyczy?

REKLAMA

Przymusowe odbieranie dzieci w Polsce. Nowe wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości

Dobro dziecka musi być absolutnym priorytetem – także wtedy, gdy sąd decyduje o przymusowym odebraniu dziecka – to główna konkluzja nowych wytycznych dla kuratorów sądowych i zaleceń dla psychologów, które podpisano w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2024 r. było ponad 1,2 tys. takich odbiorów.

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do mieszkań na II kwartał 2025 r. Ile wynosi dofinansowanie?

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do wynajmu mieszkań lub domów jednorodzinnych na II kwartał 2025 r. Są to dofinansowania w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta

REKLAMA