Drogi prezent może podlegać opodatkowaniu
REKLAMA
REKLAMA
Wartość prezentów się kumuluje
Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje stosunkowo wysokie (jak na standardy prezentów świątecznych) progi kwot zwolnienia od tegoż podatku. Wiele jednak zależy od tego, od kogo otrzymujemy prezent (rodzina bliższa lub dalsza, czy zupełnie obca osoba), i jak sytuacja kształtowała się przez ostatnie 5 lat.
REKLAMA
Im bliższa rodzina tym droższe mogą być prezenty
Ustawa o podatku od spadków i darowizn dzieli darczyńców (i spadkodawców) na grupy wynikające pokrewieństwa. Zgodnie z art. 14 ww. ustawy:
- W grupie I znajdują się: małżonek (obecnego, nie byłych), zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha
- Limit w tej grupie wynosi: 9 637 zł
- W grupie II znajdują się: zstępni rodzeństwa (np. siostrzeniec, bratanek),rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry), rodzeństwo małżonków (np. brat żony- szwagier), małżonkowie rodzeństwa małżonków (np. mąż siostry męża), małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka).
- Limit w tej grupie wynosi: 7 276 zł
- W grupie III znajdują się wszystkie inne osoby fizyczne.
- Limit w tej grupie wynosi: 4 902 zł
Zobacz: Jak sporządzić umowę darowizny?
Prezenty liczą się przez 5 lat
Należy pamiętać, że to że jednostkowy prezent nie przekroczy wartości granicznej, wskazanej w powyższym akapicie, nie zawsze nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego. Otóż powyższy limit, przysługuje przez 5 lat, licząc wstecz od ostatniej otrzymanej darowizny od danej osoby.
Małżonków dających wspólnie prezent pochodzący z ich majątku wspólnego liczymy jako dwie odrębne osoby – czyli przysługuje podwójny limit.
Jeśli więc okaże się, że ulubiony wujek przez 5 ostatnich lat dał nam prezenty przekraczające wartość 7.276 zł – powinniśmy zgłosić się do opodatkowania.
Należy jednak pamiętać, że Urząd skarbowy nie jest wszechwiedzący, jego uwagę zwracają transakcje rejestrowane (np. darowizny nieruchomości, czy samochodów)- ewentualny problem może także powstać przy sprzedaży rzeczy otrzymanej w darowiźnie, na którą (teoretycznie, zgodnie z deklaracjami rocznymi) nas nie stać.
Jaka jest wysokość podatku od darowizny
Pamiętaj o zwolnieniach
Jeśli masz pewność, że otrzymany prezent przekroczył wartość graniczną, pamiętaj o tym, że nie każdy przedmiot darowizny obłożony jest podatkiem (porównaj), możesz też skorzystać ze zwolnienia zupełnego (zobacz) lub z większej kwoty limitu w przypadku darowizn na cele mieszkaniowe (porównaj).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat