Kiedy obdarowany musi pomagać darczyńcy?
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek obdarowanego
REKLAMA
Obdarowany ma obowiązek pomocy dla darczyńcy, w granicach uzyskanego dzięki niemu i nadal istniejącego wzbogacenia. Obowiązek ten polega na dostarczaniu darczyńcy środków, brakujących mu do utrzymania.
Środki na utrzymanie
Środki na utrzymanie darczyńcy powinny odpowiadać jego usprawiedliwionym potrzebom, albo służyć wypełnieniu ustawowych obowiązków alimentacyjnych.
Usprawiedliwione potrzeby kształtują się na podstawie indywidualnych cech osoby, która ich wymaga. W szczególności są uzależnione od wieku, płci, stanu zdrowia, czy pozycji społecznej danej osoby.
Zobacz: Kiedy spadkobierca może odwołać darowiznę?
Zwolnienie się z obowiązku
Obdarowany może zwolnić się z obowiązku dostarczania darczyńcy środków na utrzymanie, zwracając mu wartość wzbogacenia.
W przypadku, gdy w chwili zgłoszenia przez darczyńcę żądania dostarczania mu środków na utrzymanie, obdarowany nie jest już wzbogacony, to nie ma możliwości nałożenia na niego obowiązku, którego domaga się darczyńca.
Nie jest jednak możliwe zwolnienie się z obowiązku, gdy obdarowany liczył się z obowiązkiem pomocy obdarowanego, a mimo to wyzbył się korzyści uzyskanej.
Obdarowany ma możliwość wyboru, czy będzie uzyskane wzbogacenie zwracał jednorazowo, czy będzie spełniał to świadczenie okresowo. Przy zwrocie rzeczy jednorazowo, można to uczynić w formie fizycznej jak i za pomocą zapłaty wartości majątkowej przedmiotu.
Zobacz serwis: Darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat