Kiedy spadkobierca może odwołać darowiznę?
REKLAMA
REKLAMA
Rażąca niewdzięczność
REKLAMA
Rażącą niewdzięcznością będzie poważnym zakłóceniem więzi, jaka istnieje pomiędzy obdarowanym a darczyńcą. Zakłóceniem takim będzie przede wszystkim przestępstwo obdarowanego wobec darczyńcy, jak również ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych. W polskim prawodawstwie nie ma przyjętej definicji rażącej niewdzięczności, o jej wystąpieniu każdorazowo decyduje sąd.
Jednym z jaskrawych przykładów rażącej niewdzięczności jest spowodowanie śmierci darczyńcy przez obdarowanego. W takim wypadku, uprawnienie do odwołania darowizny przechodzą na spadkobierców darczyńcy.
Zobacz: Kiedy obdarowany musi zwrócić darowaną rzecz?
Oświadczenie spadkobierców
Spadkobiercy są uprawnieni do złożenia oświadczenie o odwołaniu darowizny. Nie ma przy tym znaczenia, czy spadkobierca jest powołany do spadku na podstawie ustawy, czy jest spadkobierca testamentowym.
Spadkobiercy mogą dokonać oświadczenia, tylko w takim przypadku, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania darowizny – posiadał zdolność do czynności prawnych.
Odwołanie darowizny przez spadkobiercę nie może mieć miejsca, jeżeli rażąca niewdzięczność obdarowanego dotyczy tego spadkobiercy. Musi ona dotyczyć tylko i wyłącznie osoby darczyńcy. Niewdzięczność wobec innych osób, nie jest podstawą do odwołania darowizny.
Zobacz serwis: Darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat