Kiedy można odwołać niewykonaną darowiznę?
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana sytuacji majątkowej
REKLAMA
Darczyńca może odwołać jeszcze niewykonaną darowiznę, jeżeli w sposób istotny, na niekorzyść zmieniła się jego sytuacja majątkowa. Ważne jest by istotna zmiana w sytuacji majątkowej zaszła już po zawarciu umowy darowizny.
Zmiana, usprawiedliwiająca odwołanie darowizny, powinna być na tyle istotna, by spowodowała, że wykonanie umowy darowizny nie mogłoby nastąpić bez uszczerbku dla własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb, albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.
Zobacz: Czy odwołanie darowizny jest ograniczone terminem?
REKLAMA
Usprawiedliwione potrzeby, to nie to samo co minimalne potrzeby. Chodzi tu o normalne warunki życia, adekwatne do wieku oraz stanu zdrowia osoby będącej darczyńcą. Usprawiedliwione potrzeby kształtują się na podstawie indywidualnych cech osoby w szczególności od wieku, płci, stanu zdrowia, czy pozycji społecznej danej osoby.
Odwołanie darowizny może być wytłumaczone brakiem możliwości zastąpienia darowanego przedmiotu innym, jeżeli zastąpienie to jest niemożliwe z powodu zmiany sytuacji finansowej darczyńcy.
Kiedy odwołanie jest niemożliwe?
Niemożliwe jest odwołanie darowizny, przy powoływaniu się na istotną zmianę sytuacji majątkowej, w przypadku, gdy ta zmiana miała miejsce już po wykonaniu umowy darowizny oraz zanim umowa darowizny została spełniona.
Zobacz serwis: Darowizny
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA