Jaka forma umowy darowizny nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź : Nie
REKLAMA
Niestety nie doszło do skutecznego przekazania własności nieruchomości- a tym samym nie można nic zmienić w księdze wieczystej lokalu.
Wspomniany przez czytelnika art. 890 kodeksu cywilnego, istotnie w §1 wskazuje, iż wystarczająca jest dowolna forma umowy darowizny, o ile ta zostanie wykonana. Wówczas umowę uznaje się za wiążącą.
Jednakże §2 ww. artykułu stanowi :
„ Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron.”
Zobacz: Darmowe porady prawne
Oznacza to, że jeżeli odrębne przepisu wymagają od oświadczeń woli określonej formy (np. aktu notarialnego) wówczas przepisy dotyczące ważności umowy darowizny w dowolnej formie nie mają zastosowania.
W przypadku nieruchomości jest to artykuł 158 kodeksu cywilnego – zobowiązujący przeniesienie własności od aktu notarialnego.
(Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jest w tym zakresie uregulowane w art. 172 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).
Przekazanie kluczy do lokalu, wyprowadzenie się i wymeldowanie, nie zmienia nic w tym zakresie.
Zobacz serwis: Darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat