Osoba w związku małżeńskim jako darczyńca
Darowizna z majątku osobistego
Jeśli przedmiotem darowizny jest rzecz (lub prawo) stanowiące część majątku osobistego małżonka nigdy nie jest wymagana zgoda małżonka na dokonanie darowizny.
Do majątku osobistego należą w szczególności:
- rzeczy nabyte przed wejściem w związek małżeński
- przedmioty uzyskane w drodze darowizny (o czym później)
- nagrody za wybitne osiągnięcia.
Porównaj: art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Nie dotyczy to sytuacji, w której na powyższe przedmioty rozszerzono wspólność majątkową.
Zobacz również serwis: Małżeństwo
Darowizna z majątku wspólnego
Jeśli przedmiot darowizny należy do majątku wspólnego małżonków. Co do zasady potrzebna jest zgoda ich obojga. Stanowi o tym wprost art. 37§1 p. 4 KRO.
Nakaz wspólnej zgody nie obowiązuje w przypadku „drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych”. Oznacza to więc:
- prezenty i upominki
- drobne datki
- jałmużnę.
Można więc uznać, że darowizny nie związane ze zwyczajami (powszechnymi ogólnie, lub w danym środowisku), lub po prostu w znacznej wysokości, będą wymagać zgody obojga małżonków.
W praktyce sprowadza się to do wpisanie w umowie w ramach strony – darczyńcy –dwóch osób, oraz złożenia przez oboje podpisu pod umową.
Zobacz również: Darowizna nieruchomości należącej do małżonków
Darowizna przy rozdzielności majątkowej
W przypadku rozdzielności majątkowej, pomiędzy małżonkami nie ma wspólności – każde dysponuje majątkiem odrębnym.
W takim przypadku, małżonek zazwyczaj przekazuje w darowiźnie element swojego majątku osobistego- nie wymaga to zgody drugiego małżonka.
Nie dotyczy to przedmiotów zakupiony za wspólne pieniądze małżonków - wówczas powstaje pomiędzy nimi współwłasność ułamkowa dotycząca danego przedmiotu. Zgoda współwłaściciela jest niezbędna.
Zobacz również: Bezpłatne porady prawne
Darowizna do majątku wspólnego
Jak to już było wcześniej wspomniane- darowizna na rzecz osoby pozostającej w związku małżeńskim co do zasady zawsze trafia do jego majątku osobistego.
Aby dany przedmiot, prawo , czy kwota pieniędzy trafiły do majątku wspólnego, darczyńca musi to wyraźnie wskazać. Obdarowując np. oboje małżonków na raz.
WYJĄTEK: Przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością ustawową, nawet jeśli pochodzą ze spadku lub darowizny- chyba że darczyńca, lub spadkodawca zadecyduje inaczej.
Zobacz również serwis: Darowizny