Darowizna obciążona poleceniem
REKLAMA
REKLAMA
Polecenie
Polecenie jest zobowiązaniem obdarowanego do określonego działania, lub zaniechania – jednocześnie nie czyniąc nikogo wierzycielem. Oznacza to, że mimo faktu obowiązku świadczenia na rzecz osoby trzeciej, nałożonego przez darczyńcę , osoba ta nie może się domagać spełnienia świadczenia.
REKLAMA
Przykłady poleceń
Darowizna domu.:
„zobowiązuję obdarowanego do przeprowadzenia remontu darowanego domu, tak aby służył w dalszym ciągu jego rodzinie”
Darowizna pieniędzy:
„zobowiązuję obdarowanego do przeznaczenia niniejszej darowizny na zakup mieszkania”
Darowizna samochodu
„zobowiązuję obdarowanego, do zapewnienia mi transportu na każde żądanie”
Zobacz również: Czy darowiznę można obciążyć poleceniem?
Wykonanie polecenia
Zobligowany poleceniem obdarowany powinien wykonać polecenia kiedy tylko jest to możliwe. Termin czy warunki wykonania polecenia powinny być wskazane w umowie.
Jeśli obdarowany nie wykonuje polecenia wykonania może domagać się :
- darczyńca, chyba że polecenie ma na celu jedynie dobro obdarowanego (np. zobowiązał obdarowanego do wykorzystania kwoty darowizny na leczenie).
Po śmierci darczyńcy:
- spadkobiercy darczyńcy
- organy administracji państwowej- jeśli polecenie miało na względzie interes społeczny.
Wykonania można domagać się również przed sądem. Jeśli sąd orzeknie o obowiązku wykonania polecenia, obdarowany będzie musiał wykonać polecenia – pod groźbą grzywny nakładanej przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym.
Zobacz również: Forum prawne
Odmowa wykonania
Obdarowany może skutecznie odmówić wykonania darowizny, o nastąpiła istotna zmiana stosunków – zarówno pomiędzy obdarowanym, a darczyńcą , jak i pomiędzy obdarowanym, a osobą trzecią na rzecz której miał wykonać polecenie. Zmiana może dotyczyć również sytuacji faktycznej, kiedy wykonanie polecenia jest niecelowe (np. obowiązek opieki nad krewnym- w sytuacji kiedy jego status majątkowy tego nie wymaga).
Zmiana stosunków może być również uzasadniona ekonomicznie – np. znacząco spadła wartość darowizny, w stosunku do wartości (bądź stopnia uciążliwości) polecenia.
REKLAMA
Jan C. przekazał bratu obraz – o wartości (w umowie) 100.000 zł , a jednocześnie zobowiązał go do przekazania jego kolekcji mniej wartościowych obrazów na rzecz szkolnego muzeum w miejscowości, w której mieszkali. Darowany obraz okazał się jednak falsyfikatem o wartości 1000 zł . Brat Jana C. może odmówić wykonania polecenia.
Jeśli wykonania polecenia domagają się spadkobiercy darczyńcy , obdarowany może zwolnić się z obowiązku wykonania polecenia, zwracając przedmiot darowizny- w takim stanie w jakim się on aktualnie znajduje.
Zobacz również serwis: Darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat