Kiedy darowizna może okazać się bezskuteczna?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy jest to możliwe?
Art. 528 Kodeksu cywilnego. „Jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.” |
Objaśnienie
Działanie z pokrzywdzeniem wierzycieli
REKLAMA
Dłużnik działa z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeśli uszczuplając swój majątek w drodze darowizny, uniemożliwi , lub znacząco utrudni im ściągnięcie wierzytelności.
Jan C jest winny Grzegorzowi B. 100.000 zł. Miały być przeznaczone na rozkręcenie działalności gospodarczej. Jednak w wyniku niesprzyjających okoliczności interes „nie wypalił”. Jedyną wartościową rzeczą, która pozostała w posiadaniu Jana C. był dom. Chcąc uniknąć licytacji domu – postanowił go przekazać w formie darowizny swojemu bratu.
Zważywszy na to, że uniemożliwił tym samym zaspokojenie roszczenia Grzegorzowi B. ten może dochodzić uznania darowizny za bezskuteczną.
Zobacz: Porada prawna
Jeśli darczyńca był niewypłacalny, lub w wyniku udzielenia darowizny stał się niewypłacalny zawsze uznaje się, że działał z pokrzywdzeniem wierzycieli.
NIEWYPŁACALNOŚĆ: stan finansowy, w którym dłużnik nie jest w stanie regulować terminowo wymagalnych zobowiązań. |
W przypadku darowizny obdarowany nie musi wiedzieć, że darczyńca działał w celu pokrzywdzenia wierzycieli.
Uzyskanie korzyści majątkowej bezpłatnie
Zachodzi wówczas, jeśli osoba na rzecz której nastąpiło przysporzenie nie była zobowiązana do świadczenia zwrotnego. – de facto chodzi o darowiznę.
Przesłanka ta nie zachodzi, jeśli przekazanie korzyści majątkowej nastąpiło w wyniku wykonania wcześniej istniejącego zobowiązania wobec tej osoby.
Jakie są skutki stwierdzenia bezskuteczności ?
W przypadku gdy sąd uwzględni powództwo wierzyciela, uznaje się że w stosunku do niego czynność jest bezskuteczna – co oznacza, że może sięgnąć bezpośrednio do majątku osoby obdarowanej- tak jakby zaspokajał się z majątku dłużnika ( w tym przypadku darczyńcy).
Wierzyciel ma wówczas pierwszeństwo przed innymi wierzycielami osoby trzeciej.
Obdarowany może zwolnić się od odpowiedzialności przez spełnienie roszczenia wierzyciela, lub poprzez wskazanie majątku darczyńcy , którym wierzyciel nie wiedział – a z którego ten może się zaspokoić.
Zobacz serwis: Umowa darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat