Umowa darowizny - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest darowizna?
Umowa darowizny określona jest w Kodeksie cywilnym. Art. 888 Kodeksu cywilnego stanowi, iż przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
REKLAMA
Zobacz również: Jak sporządzić umowę darowizny?
Jaka forma umowy darowizny?
Co do zasady oświadczenie darczyńcy powinno zostać złożone w formie aktu notarialnego. Jednak umowa darowizny będzie ważna nawet pomimo niezachowania tej formy, jeżeli świadczenie zostało spełnione.
Należy jednak pamiętać, że umowa darowizny nieruchomości powinna zostać pod rygorem nieważności zawarta w formie aktu notarialnego.
Zobacz również: Jaka powinna być forma umowy darowizny?
Zobacz również: Jaka forma umowy darowizny nieruchomości?
Termin i warunek w umowie darowizny
Skuteczność darowizny możemy uzależnić od spełnienia się warunku lub upływu określonego terminu. Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to umowy darowizny nieruchomości.
Zobacz również: Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku
Polecenie
Darczyńca może nałożyć na obdarowanego obowiązek określonego działania lub zaniechania.
Obdarowany może odmówić wypełnienia polecenia, jeżeli jest to usprawiedliwione wskutek istotnej zmiany stosunków. Jeżeli wypełnienia polecenia żąda darczyńca lub jego spadkobiercy, obdarowany może zwolnić się przez wydanie przedmiotu darowizny w naturze w takim stanie, w jakim przedmiot ten się znajduje.
Zobacz również: Czy darowiznę można obciążyć poleceniem?
Darowizna a związek małżeński
Zgodnie z zasadą wyrażoną w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym należy do majątku osobistego małżonka. Darczyńca może jednak przekazać przedmioty majątkowe obojgu małżonkom. Takie zastrzeżenie należy zawrzeć w umowie.
Zobacz również: Darowizna pieniężna osobie będącej w związku małżeńskim
Zobacz również: Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?
Zobacz również: Czy małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny?
Darowizny mogą przekazywać sobie również sami małżonkowie. Wskutek zawarcia umowy mogą oni przenieść określone przedmioty z majątku osobistego jednego z małżonków do majątku osobistego drugiego małżonka lub do majątku wspólnego.
Zobacz również: W jaki sposób dokonać darowizny kwoty pieniężnej?
Zobacz również: W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA