Czy można udzielić darowiznę dziecku?
REKLAMA
REKLAMA
Dziecko może posiadać majątek – wynika ono bowiem z przymiotu „zdolności prawnej” – czyli zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków. Ten przymiot dotyczy każdego człowieka oraz zarejestrowanych zgodnie z prawem osób prawnych (i ułomnych osób prawnych – takich jak spółki osobowe prawa handlowego). Do posiadania majątku nie potrzebna jest zdolność do czynności prawnych (czyli skutecznego podejmowania czynności prawnych)- może więc należeć zarówno do dzieci jak i osób ubezwłasnowolnionych. Nie dotyczy to jednak nabycia majątku.
REKLAMA
Dzieci (do osiągnięcia pełnoletności) – nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych- czyli de facto nie mogą samodzielnie podejmować prawnie skutecznych czynności. Potrzebują do tego:
- działanie rodziców w ich imieniu (do 13 roku życia);
- zaakceptowania przez rodziców dokonanych przez nich czynności (po 13 roku życia).
REKLAMA
W tym przypadku rodzice (lub jeden z rodziców) muszą przystąpić do sporządzenia aktu notarialnego w imieniu dziecka. Darowizna jest bowiem umową dwustronną – z jednej strony znajduje się darczyńca przekazujący własność, z drugiej obdarowany, który musi złożyć oświadczenie o przyjęciu darowizny. Obie strony muszą mieć zdolność do czynności prawnych.
O ile udzielenie darowizny pieniędzy, czy przedmiotów nie jest problemem (prezenty) – o tyle czynności dokonane przed notariuszem muszą posiadać wszystkie elementy decydujące o jej ważności.
Zobacz również: Umowa darowizny - vademecum
W przypadku znacznej wartości przedmiotów- lub praw mogących generować istotne koszty (np. kwestia czynszu, czy podatku od nieruchomości) konieczna jest zgoda sądu rodzinnego- na dokonanie czynności w imieniu dziecka.
Zobacz również serwis: Darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat