Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn
REKLAMA
Ustawodawca umożliwia nieobciążanie podatkiem od spadków i darowizn nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego w drodze spadku lub darowizny, jeżeli nabywcami są osoby najbliższe spadkodawcy lub darczyńcy.
REKLAMA
Ulga mieszkaniowa jest przyznawana ze względu na ochronę podstawowych interesów majątkowych rodziny, jak również służy zmniejszeniu kosztów związanych z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa.
Kto może skorzystać z ulgi?
Przy umowie darowizny z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać osoby najbliższe, które znajdują się w pierwszej grupie podatkowej. Do tej grupy zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Pozostałe grupy podatkowe korzystają z ulgi tylko przy spadkach – nie są zwolnieni z podatku przy darowiźnie.
Wysokość ulgi
Wysokość ulgi jest ograniczona. Ulga przysługuje do równowartości 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego. Jeżeli nabyty budynek lub lokal ma większą powierzchnię np. 130 mkw. to obdarowany będzie musiał zapłacić podatek od powierzchni przekraczającej 110 mkw. W naszym przypadku obdarowany będzie musiał zapłacić podatek od 20 mkw.
Stosowanie ulgi
Ulga mieszkaniowa przysługuje z mocy prawa. Oznacza to, że prawo do ulgi powstaje wraz ze spełnieniem warunków określonych przez prawo.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat