Darowizna wykonana
REKLAMA
W rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego darowizna jest umową, która polega na bezpłatnym świadczeniu darczyńcy na rzecz obdarowanego. To bezpłatne świadczenie odbywa się kosztem majątku darczyńcy. Oznacza to, że majątek darczyńcy ma się przez to zmniejszyć lub co najmniej nie powiększyć.
REKLAMA
Wydanie przedmiotu darowizny
Za darowiznę wykonaną należy uważać taką sytuację, w której prawo majątkowe, które jest przedmiotem umowy, przeszło już na obdarowanego oraz sama rzecz została wydana przez darczyńcę i znajduje się już w majątku obdarowanego.
W umowie darowizny obdarowany może zostać obciążony obowiązkiem oznaczonego działania lub zaniechania, w taki sposób, by nie czynić nikogo wierzycielem. Taki obowiązek nazywany jest poleceniem.
Odwołanie darowizny wykonanej
Zaistnienie sytuacji związanej z istnieniem rażącej niewdzięczności obdarowanego jest przesłanką, która uzasadnia odwołanie darowizny już wykonanej.
Rażąca niewdzięczność może być powodem odwołania darowizny zarówno niewykonanej, jak i wykonanej. W przepisach prawa nie ma nigdzie definicji rażącej niewdzięczności. Rozstrzyga o tym sąd.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat