Darczyńca
REKLAMA
W rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego darowizna jest umową, która polega na bezpłatnym świadczeniu darczyńcy na rzecz obdarowanego. To bezpłatne świadczenie odbywa się kosztem majątku darczyńcy. Oznacza to, że majątek darczyńcy ma się przez to zmniejszyć lub co najmniej nie powiększyć.
REKLAMA
Umowa darowizny jest umową jednostronną, w tym znaczeniu, że nie przynosi darczyńcy żadnej korzyści finansowej.
Darczyńca może w umowie darowizny obciążyć drugą stronę obowiązkiem oznaczonego działania lub zaniechania, w taki sposób, żeby nie czynić nikogo wierzycielem.
Obowiązki darczyńcy
Obowiązkiem darczyńcy jest wykonanie darowizny w taki sposób, aby obdarowany uzyskał korzyść majątkową stanowiącą przedmiot darowizny.
Za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania darowizny, darczyńca odpowiada tylko wtedy, gdy szkoda została wyrządzona umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Odpowiedzialność darczyńcy za wady, jakie posiada rzecz, którą podarował, ogranicza się do naprawienia obdarowanemu szkody, jaką wyrządził przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił o nich obdarowanego we właściwym czasie.
Prawo darczyńcy do odwołania darowizny
Darczyńca może odwołać darowiznę niewykonaną, jeżeli jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że darowizna nie mogłaby nastąpić bez spowodowania uszczerbku dla własnego utrzymania darczyńcy odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb, albo bez spowodowania uszczerbku na ciążącym na nim obowiązku alimentacyjnym.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA