Gdzie szukać?
Podstawy prawnej do ustalenia właściwości urzędu skarbowego (w tej i każdej innej sprawie podatkowej) – nie znajdziemy w żadnej ustawie (nawet ordynacji podatkowej). Ta kwestia została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2005r. Nr 165 poz. 1371 z późn. zm.)
Gdzie złożyć wniosek ?
W odróżnieniu od właściwości w przypadku dziedziczenia (mimo, że objętych tym samym podatkiem) – w przypadku darowizny, co do zasady właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego – zgodny z miejscem zamieszkania obdarowanego w dniu otrzymania darowizny.
Zobacz: Jaka powinna być forma umowy darowizny?
Jedyny wyjątek dotyczy darowizn w postaci nieruchomości (lub zbywalnych praw spółdzielczych), wobec których właściwy jest naczelnik, który zakresem terytorialnym obejmuje nieruchomość (podobnie jeśli w jednej darowiźnie, poza własnością przeniesiono, lub ustanowiono inne prawa).
W przypadku umowy darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego zgłoszenia dokonuje notariusz.
Przy wspólnym wniosku
Jeśli obdarowanych zostało kilka osób, mogą złożyć wspólny wniosek (jeśli np. ustanowiono na ich rzecz współwłasność) – o ile nie dotyczy to nieruchomości. W takim wypadku, zgłoszenie należy złożyć do naczelnika właściwego dla jednego z obdarowanych (do wyboru).
Zobacz serwis: Podatek od darowizn