REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co można darować aby nie zapłacić podatku?

Większość zwolnień dotyczących gospodarstwa rolnego i jego elementów dotyczy tylko rolników, lub osób gotowych gospodarstwo prowadzić.
Większość zwolnień dotyczących gospodarstwa rolnego i jego elementów dotyczy tylko rolników, lub osób gotowych gospodarstwo prowadzić.

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn naliczany jest od wartości rzeczy otrzymanych w spadku, lub w darowiźnie. Jednakże przedmioty do określonej wartości, oraz przedmioty określonego typu są zwolnione z podatku.

UWAGA: O zupełnym zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny przeczytasz tutaj

REKLAMA

1. Zwolnienie z podatku z uwagi na wartość darowizny lub spadku.

Poza zwolnieniami z uwagi na charakter przedmiotu – obowiązuje również ogólne zwolnienie z uwagi na wartość darowizny. Wielkość kwoty wolnej od podatku zależy od grupy podatkowej w jakiej znajduje obdarowany/ spadkobierca w stosunku do darczyńcy spadkodawcy.

2. Nabycie gospodarstwa rolnego i jego elementów.

W ustawie o podatku od spadków i darowizn, można odnaleźć kilka zwolnień dotyczących nabycia w drodze darowizny (jak i spadku) nieruchomości, ruchomości i praw związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Jest to jednak obwarowane często określonymi warunkami- stąd samo nabycie musi być zgłoszone do urzędu skarbowego (mimo, że podatek nie będzie pobrany.

W szczególności zwolnione z podatku jest nabycie (w drodze darowizny, lub spadku):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, pod warunkiem, że :
    • w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo
    • wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy
    • WAŻNE: nabyte gospodarstwo rolne musi być prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia- pod rygorem utraty ulgi.

WAŻNE: Zwolnieniem nie są objęte:

  • budynki mieszkalne- porówna jednak: zwolnienie dotyczące nieruchomości mieszkalnych (ogólne).
  • budynki zajęte na cele chowu zwierząt i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt, wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,
  • urządzenia do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców

Zwolnione także jest nabycie:

  • praw do wkładów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych (bez warunków);
  • pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn (przez rolnika) pod warunkiem, że te pojazdy i maszyny rolnicze w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane osobom trzecim; niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia;

Zobacz też: Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, żeby nie zapłacić podatku?

Podsumowanie : Większość zwolnień dotyczących gospodarstwa rolnego i jego elementów dotyczy tylko rolników, lub osób gotowych gospodarstwo prowadzić. Mogąc korzystać ze zwolnienia w zakresie gruntów i maszyn, trzeba jednak pamiętać iż zabudowania gospodarcze nie korzystają z tego zwolnienia. Budynek mieszkalny może być zwolniony w oparciu o ulgę ogólną (nie związaną z gospodarstwem rolnym) -

3. Zniesienie współwłasności.

Ustawa przewiduje zwolnienie podatkowe w przypadku zniesienia współwłasności (powstałej np. w wyniku dziedziczenia, czy rozwodu). Zwolnienie dotyczy nabycia praw własności rzeczy lub innych praw majątkowych przez osoby zaliczone do pierwszej grupy podatkowej - w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności;

4. Darowizna praw do rachunku oszczędnościowo- kredytowego w kasie mieszkaniowej.

REKLAMA

Ustawa przewiduje zwolnienie w przypadku darowizny praw ww. rachunku. Zwolnienie przysługuje jedynie w przypadku darowizny na rzecz małżonka darczyńcy i to pozostającego w faktycznym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku. Tak więc nie obejmuje to przypadku separacji, czy faktycznego braku „pożycia”.

Drugim warunkiem jest wykorzystanie kwoty zgromadzonej na rachunku na cele mieszkaniowe - ustawa nie daje na to żadnego terminu – stąd należy wnioskować, iż kontrola na wydatkowaniem pieniędzy ze strony urzędu skarbowego nie ustaje.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek pracodawców. Dodatkowe dokumenty w dokumentacji pracowniczej. Zmiany będą obowiązywały od marca 2025 roku

Od marca 2025 roku pracownicy będą mogli skorzystać z nowego uprawnienia. Pociągnie do za sobą konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji pracowniczej. W części B akt osobowych trzeba będzie przechowywać nowe dokumenty.

Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

REKLAMA

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

REKLAMA

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

REKLAMA